Baza wiedzy

Atest 5 klasy – czy wszystkie kotły muszą go posiadać?

Kotły na pellet lub ekogroszek z atestem 5 klasy uznaje się obecnie za najlepsze dostępne na rynku urządzenia grzewcze. Emitują ponad 90% mniej zanieczyszczeń – w tym substancji smolistych i pyłów – niż kotły pozaklasowe. Jednocześnie wydzielają znacznie mniej tlenku węgla, którego wartość zgodnie z obowiązującymi regulacjami nie może przekraczać 500 mg/m3.
Atest 5 klasy - czy wszystkie kotły muszą go posiadać?

Jeszcze do niedawna w sprzedaży dostępne były kotły na paliwa stałe…

…które nie musiały spełniać żadnych wymogów związanych z poziomem emisji szkodliwych substancji czy też sprawnością. Od 1 października 2017 roku zaczęło jednak obowiązywać rozporządzenie o standardach dla kotłów, eliminujące przestarzałe kotły na węgiel i drewno z polskiego rynku, które ustanowiło zakaz wprowadzania do obrotu urządzeń o klasie emisji niższej niż 5, zgodnych z normą PN-EN 303-5:2012. Doprowadziło to do wycofania dużej części kotłów zasypowych oraz modeli zaopatrzonych w podajnik. Powyższe rozporządzenie nie ustanowiło obowiązku wymiany już eksploatowanych kotłów, niemniej kwestia ta została uregulowana w uchwałach antysmogowych. W przypadku województwa małopolskiego wymiana instalacji na te spełniające wymogi emisyjne klasy 5 będzie konieczna do 31 grudnia 2026 roku.

Czym wyróżniają się kotły 5 klasy?

Kotły na pellet lub ekogroszek z atestem 5 klasy uznaje się obecnie za najlepsze dostępne na rynku urządzenia grzewcze. Emitują ponad 90% mniej zanieczyszczeń – w tym substancji smolistych i pyłów – niż kotły pozaklasowe. Jednocześnie wydzielają znacznie mniej tlenku węgla, którego wartość zgodnie z obowiązującymi regulacjami nie może przekraczać 500 mg/m3. Są to niezwykle ważne wartości w kontekście nieustającej walki ze smogiem. Należy też podkreślić, że oferowane przez nas kotły 5 klasy osiągają sprawność nawet do 95%. Dla porównania sprawność kotłów 3 klasy plasuje się na poziomie ok. 75%, natomiast stare „kopciuchy” to zaledwie 50-60%.

Wyższa sprawność kotłów oznacza zmniejszenie ilości spalanego opału (nawet do tony mniej niż w przypadku urządzeń 3 klasy), a to przekłada się na zwiększenie oszczędności w domowym budżecie. Kotły C.O. 5 klasy charakteryzują się także doskonałą izolacją termiczną, a komory spalania wykonuje się z takich materiałów, aby mogły długo utrzymywać ciepło. Dodatkowo produkowane przez nas urządzenia są wyposażone w systemy dozowania powietrza i paliwa do paleniska oraz wielofunkcyjne sterowniki, które pozwalają precyzyjnie regulować temperaturę wody, optymalizując tym samym cały proces spalania.

Dlaczego warto jak najszybciej wymienić źródło ogrzewania na piec 5 klasy?

Choć wymiana kotła to z pewnością kosztowne przedsięwzięcie, ze względu na wprowadzone regulacje zmiany te są nieuniknione. Ponadto istotnym argumentem przemawiającym za jak najszybszą wymianą pieca na nowy jest możliwość skorzystania z finansowego wsparcia w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”. Wnioski mogą składać zarówno właściciele i współwłaściciele już istniejących domów jednorodzinnych, jak i osoby dopiero rozpoczynające budowę swoich wymarzonych czterech kątów. Co ważne, od 1 lipca 2021 roku można liczyć na wyższą dotację z programu, o ile zdecydujemy się na zakup kotła na pellet 5 klasy. Dofinansowanie sięga aż 9 000 zł (nie więcej niż 45% poniesionych wydatków związanych z wymianą kotła), lecz można je pozyskać tylko do zakończenia trwania programu, czyli do ostatniego dnia 2027 roku.

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz