Baza wiedzy

Budowa i działanie powietrznych pomp ciepła

Rozwój nowoczesnych technologia sprawia, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania usprawniające pracę kotłów centralnego ogrzewania. Obecnie w ofertach producentów dominują modele z automatycznym podajnikiem, dobierającym ilość spalanego paliwa do potrzeb domowej instalacji grzewczej. Czy oznacza to, że piece z ręcznym załadunkiem wychodzą z użytku i nie są już stosowane? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w dalszej części naszego artykułu.
kolton-airkompakt-pompa-ciepla-aranzacja-comp

Budowa i działanie powietrznych pomp ciepła

Pompy ciepła to popularne urządzenia grzewcze. Zaliczane są do grupy ekologicznych, ponieważ do produkcji ciepła niezbędnego do ogrzewania budynków wykorzystują darmową energię ze środowiska naturalnego. Ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskiwana jest energia, wyróżniamy pompy gruntowe, wodne oraz powietrzne. W dzisiejszym artykule skupimy się na tych ostatnich. Jak zbudowane są powietrzne pompy ciepła? W jaki sposób działają? Zapraszamy do lektury dalszej części naszego artykułu.

kolton-airkompakt-pompa-ciepla-aranzacja-comp

Z jakich elementów składają się powietrzne pompy ciepła?

Powietrzne pompy ciepła to złożone konstrukcje składające się z wielu elementów. Serce każdego urządzenia stanowi sprężarka, bez której niemożliwe jest prawidłowe funkcjonowanie maszyny. Odpowiada ona za przekształcanie energii pobranej z powietrza atmosferycznego w ciepło służące do ogrzewania poszczególnych pomieszczeń w obiekcie. W zależności od typu pompy stosowane są różne rodzaje sprężarek. Standardowe modele rotacyjne „ON/OFF” wykorzystywane w produktach starszej generacji nie sprawdzają w nowoczesnych pompach powietrznych. W związku z tym w urządzeniach tych najczęściej montuje się sprężarki inwerterowe, umożliwiające płynną regulację mocy grzewczej i dostosowanie jej do aktualnych potrzeb mieszkańców budynku.

Do grupy elementów składających się na budowę powietrznych pomp ciepła zaliczane są również:

  • parownik – odpowiedzialny jest za pobieranie energii z powietrza i przekazywanie jej krążącemu w obiegu czynnikowi roboczemu,
  • skraplacz – odpowiada za przemianę gorącego czynnika roboczego z fazy gazowej w ciekłą i dostarczanie energii cieplnej do układu grzewczego zasilającego odbiorniki ciepła w poszczególnych pomieszczeniach.
  • zawór rozprężny – służy do obniżania ciśnienia czynnika roboczego, dzięki czemu cały proces wymiany energii na ciepło może być przeprowadzany od nowa.

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Zasada działania powietrznej pompy ciepła polega na wzajemnym połączeniu i współpracy pomiędzy najważniejszymi elementami budowy urządzenia. Darmowa energia z powietrza na początku trafia do znajdującego się w parowniku układu chłodniczego, gdzie oddaje swoje ciepło. W kolejnym etapie wraz z czynnikiem roboczym kieruje się do sprężarki. Pod wpływem generowanego przez urządzenie wysokiego ciśnienia gaz jest sprężany. Poza ciśnieniem zwiększa się też jego temperatura. Po opuszczeniu sprężarki gorący gaz dostarczany jest do skraplacza. W wyniku skraplania czynnik zmienia stan skupienia z gazowego na ciekły. Uzyskana z niego energia cieplna przekazywana jest do medium zasilającego odbiorniki ciepła w pomieszczeniach.

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz