Chłodzenie pompą ciepła – wykorzystaj potencjał pompy!
Pompa ciepła to urządzenie, które cieszy się coraz większą popularnością jako energooszczędne i ekologiczne źródło ciepła. Tymczasem dodatkowym atutem jest tutaj możliwość działania odwrotnego, czyli chłodzenia pompą ciepła, kiedy letnie temperatury na zewnątrz przyprawiają o zawroty głowy. Ta dużo rzadziej wykorzystywana funkcja urządzenia czyni z pompy ciepła jeszcze bardziej wszechstronny wynalazek! Przekonajmy się, czy pompą ciepła faktycznie można chłodzić pomieszczenia! Jak działa tryb chłodzenia za pomocą pompy ciepła? Jak przy jej użyciu chłodzić pomieszczenia oszczędnie?
Czy pompa ciepła może chłodzić?
W sezonie zimowym pompy ciepła zapewniają użytkownikom komfort cieplny dzięki jednemu z trzech źródeł odnawialnych: powietrzu, wodzie lub ziemi. Co dzieje się z urządzeniem w sezonie letnim? Stoi nieużywane, podczas gdy domownicy zastanawiają się, jak zaopatrzyć się w klimatyzację możliwie najniższym kosztem? Niestety to bardzo częsty scenariusz. Tymczasem pompa ciepła w najcieplejszych miesiącach roku może zostać wykorzystana do chłodzenia wnętrz budynków, co odbywa się przy pomocy jednej z dwóch podstawowych metod:
- chłodzenie pasywne,
- chłodzenie aktywne.
Pierwsze – naturalne i bardzo oszczędne – ma jednak swoje ograniczenia, w dodatku możliwe jest z reguły tylko w przypadku pomp gruntowych. Druga metoda, choć nieco droższa w zastosowaniu, jest bardziej uniwersalna, otwiera więc całe spektrum możliwości.
Chłodzenie pasywne pompą ciepła
W pierwszym przypadku w grę wchodzi chłodzenie bardziej „naturalne”. Co to znaczy? Urządzenie wykorzystuje naturalnie niską temperaturę źródła ciepła, np. gruntu. Ta metoda nie wymaga uruchamiania układu chłodniczego pompy ciepła, wykorzystuje jedynie sprężarkę, dlatego też jest najtańszą formą obniżania temperatury pomieszczeń we wnętrzach. Chłodzenie pasywne pompą ciepła ma jednak swoje ograniczenia: źródło ciepła nie zawsze będzie miało wystarczająco niską temperaturę, aby pomieszczenia mogły zostać schłodzone do temperatury wymaganej przez użytkowników.
Pompa ciepła – chłodzenie aktywne
W przypadku chłodzenia aktywnego pompą ciepła kluczową rolę odgrywa sprężarka. Urządzenie umożliwia odwrócenie kierunku obiegu czynnika chłodniczego. W dużym skrócie: pompa ciepła zaczyna więc działać jak lodówka – oddaje ciepło na zewnątrz. To rozwiązanie niewątpliwie jest droższe od chłodzenia pasywnego, ponieważ oprócz sprężarki angażuje także inne elementy całego układu, ale także dalece efektywniejsze.
Chłodzenie pompą ciepła a klimatyzacja
Czym różni się chłodzenie wnętrz budynków w przypadku klimatyzacji oraz pompy ciepła? Zasadnicza różnica tkwi w sposobie dostarczania chłodu do pomieszczeń. W przypadku klimatyzacji chłód rozprowadzany jest po wnętrzu nadmuchowo. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w każdym budynku, poza tym to z reguły problem dla osób ze skłonnościami alergicznymi. Idealną alternatywą okazuje się pompa ciepła. Tutaj chłodzenie odbywa się przy użyciu wody krążącej w instalacji. Może to być instalacja podłogowa lub chociażby ta grzejnikowa.
W pierwszym przypadku warto mieć na uwadze, że – w przeciwieństwie do tego ciepłego – zimne powietrze nie unosi się do góry automatycznie, poza tym chłód ciągnący od podłoża może być nieprzyjemny dla niektórych użytkowników. Jeśli z kolei chodzi o instalację grzejnikową, tutaj sprawdzą się tylko grzejniki rewersyjne, które charakteryzują się niską bezwładnością cieplną. W przypadku instalacji płaszczyznowej konieczna jest także bieżąca kontrola punktu rosy – temperatura podłogi nie powinna spadać poniżej temperatury wykroplenia pary wodnej na jej powierzchni. Alternatywę stanowi tutaj klimakonwektor czyli urządzenie, które pomaga utrzymać zadaną temperaturę w pomieszczeniu lub też chłodnica wodna zainstalowana na systemie wentylacji z odzyskiem ciepła.
Chłodzenie pompą ciepła – od czego może zależeć skuteczność procesu?
Pompa ciepła i chłodzenie nią latem w domu lub mieszkaniu to jeszcze bardziej oszczędne i tym samym ekologiczne rozwiązanie. W końcu w takiej sytuacji wykorzystujesz tylko jedno wielofunkcyjne urządzenie, które zimą chroni ciebie i twoich bliskich przed mrozami, podczas letnich upałów z kolei skutecznie schładza twoje lokum. Pamiętaj jednak, że ta skuteczność chłodzenia pompą ciepła zawsze będzie zależeć od kilku czynników:
- temperatura i warunki zewnętrzne,
- stopień termoizolacji budynku – standard energetyczny,
- rodzaj i jakość instalacji,
- rodzaju samej pompy ciepła.
By chłodzenie działało maksymalnie wydajnie, warto zaplanować dobór urządzenia do konkretnego budynku, a także zadbać o przeprowadzenie profesjonalnego audytu energetycznego jeszcze przed jego montażem. Taka strategia pozwoli wyśledzić wszelkie nieszczelności w budynku i przeprowadzić niezbędne prace remontowe – wszystko po to, by pompa ciepła mogła działać wydajnie i oszczędnie.
Bądź eko razem z nami!
Letnie upały z temperaturą powyżej 30–35ºC stają się w Polsce normą. W świadomości wielu użytkowników to właśnie klimatyzacja jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem problemu nagrzewających się wnętrz. Tymczasem chłodzenie domu pompą ciepła okazuje się równie skuteczne, a przy okazji dużo bardziej ekologiczne i wydajne. Wybierz jedną z pomp ciepła Kołton – AirKompakt lub AirAdapt – i pozwól sobie na stworzenie w idealnego komfortu cieplnego w twoim domu, który będzie działał zarówno zimą, jak i latem. Jeśli chciałbyś zdobyć więcej szczegółów, skontaktuj się z nami. Doradcy Kołton odpowiedzą na twoje pytania i doradzą, jak wydajnie chłodzić pompą ciepła.