flag sk
flag sk
eu

Loading color scheme

Blog

piec pelletowy

Kryzys związany z dostępnością paliw kopalnych oraz ich rosnącymi cenami sprawia, że coraz więcej osób zaczyna interesować się przejściem na technologie pozyskiwania ciepła bazujące na spalaniu biomasy. Popularnością cieszą się przede wszystkim urządzenia na pellet, czyli sprasowane pod wysokim ciśnieniem suche odpady drzewne przyjmujące formę kompaktowych granulek. Za montażem pieców pelletowych przemawia ich proekologiczny charakter, gdyż spalanie opału powoduje emisję niewielkiej ilości dymu oraz pyłu. Ponadto pellet to paliwo nad wyraz praktyczne, ponieważ zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż węgiel i nie powoduje zanieczyszczenia kotłowni. Warto również wspomnieć, że jest to rozwiązanie dostępne w przystępnej cenie, a przy tym niezwykle wygodne w użytkowaniu.

granulki pelletu

W opinii ekspertów kotły grzewcze na paliwa kopalne osiągnęły już kres możliwości i nie należy po nich oczekiwać żadnych rewolucyjnych usprawnień – szczególnie że na 2050 rok politycy planują całkowitą dekarbonizację europejskiej gospodarki. W efekcie stosowana od lat technologia wytwarzania ciepła poprzez procesy spalania gazu i węgla jest systematycznie zastępowana przez nowoczesne systemy grzewcze wykorzystujące możliwości energii odnawialnej. Do ich zadań należy nie tylko pozyskiwanie energii cieplnej czy ogrzewanie c.w.u., ale nawet akumulacja ciepła. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom dom może w dużej mierze (a w przyszłości nawet całkowicie) pozostać niezależny energetycznie od zewnętrznych dostawców.

zewnętrzna pompa ciepła

Domy zaopatrzone w pompy ciepła to przyszłość, do której warto dążyć. Urządzenia grzewcze tego rodzaju nie tylko nie mają negatywnego wpływu na środowisko tak jak inne źródła ciepła, które bazują na spalaniu paliw kopalnych, ale osiągają jednocześnie najwyższe klasy energetyczne spośród wszystkich dostępnych sprzętów. Należy również wspomnieć, że instalacja nie wymaga wygospodarowania odrębnego pomieszczenia (tak jak ma to miejsce w przypadku kotłów grzewczych), jak również nie ustanowiono prawnych wytycznych określających docelowe położenie pompy ciepła w budynku. Nie oznacza to jednak, że mamy pełną dowolność w jej montażu. Bardzo ważne jest, chociażby zabezpieczenie systemu przed szkodliwymi czynnikami czy komfortowy dostęp do głównych podzespołów na wypadek ewentualnej awarii. Gdzie w takim razie należy umieścić pompę ciepła?

kotły na paliwo stałe

Jeszcze do niedawna w sprzedaży dostępne były kotły na paliwa stałe, które nie musiały spełniać żadnych wymogów związanych z poziomem emisji szkodliwych substancji czy też sprawnością. Od 1 października 2017 roku zaczęło jednak obowiązywać rozporządzenie o standardach dla kotłów, eliminujące przestarzałe kotły na węgiel i drewno z polskiego rynku, które ustanowiło zakaz wprowadzania do obrotu urządzeń o klasie emisji niższej niż 5, zgodnych z normą PN-EN 303-5:2012. Doprowadziło to do wycofania dużej części kotłów zasypowych oraz modeli zaopatrzonych w podajnik. Powyższe rozporządzenie nie ustanowiło obowiązku wymiany już eksploatowanych kotłów, niemniej kwestia ta została uregulowana w uchwałach antysmogowych. W przypadku województwa małopolskiego wymiana instalacji na te spełniające wymogi emisyjne klasy 5 będzie konieczna do 31 grudnia 2026 roku.

pompa-ciepla

Spośród dostępnych na rynku systemów grzewczych pompy ciepła są jedną z najbardziej interesujących opcji wyróżniających się niskim kosztem eksploatacji, komfortem użytkowania oraz brakiem negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Z tego względu wiele osób budujących lub modernizujących domy decyduje się na montaż pompy ciepła. Wątpliwości pojawiają się jednak wtedy, gdy musimy zdecydować, który typ urządzenia będzie dla nas odpowiedni – pompa powietrzna, wodna czy może gruntowa? Różnice między tymi opcjami są o tyle istotne, ponieważ mogą znacząco wpływać na dalsze wydatki. Aby wybrać właściwy model, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na różnice w budowie, cenę urządzeń oraz koszty związane z montażem i eksploatacją.

Realizacja projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – poddziałanie 1.2.3 Bony na innowacje, typ projektu C
mężczyzna wsypuje pellet do kotła

Podstawą zapewnienia zimą komfortu termicznego osobom przebywającym w budynku jest instalacja centralnego ogrzewania, którego serce stanowi kocioł grzewczy. W Polsce w wielu gospodarstwach domowych wciąż można się spotkać z piecami zasilanymi węglem kamiennym lub brunatnym – należy jednak pamiętać, że zasoby tego opału nie tylko są mocno ograniczone, ale jego spalanie zagraża zdrowiu ludzi i zwierząt, którzy wdychają powietrze zanieczyszczone trującymi tlenkami (głównie węgla, azotu i siarki), pyłami czy rakotwórczymi substancjami smolistymi. Alternatywą dla tego typu przestarzałych rozwiązań jest inwestycja w kocioł na pellet.

pompa ciepła przed domem

Obecnie coraz więcej osób pragnie ogrzewać swój dom w sposób ekologiczny, czyli przyjazny dla środowiska naturalnego. Inni z kolei pragną głównie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Czy jest możliwe, aby pogodzić ze sobą ekologię z ekonomią? Okazuje się, że tak. Odpowiedzią na obie te potrzeby jest hybrydowy system grzewczy, który zadba nie tylko o środowisko naturalne, lecz także o Twój portfel. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury!

Realizacja projektu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 – poddziałanie 2.3.2 Bony na innowacje dla MŚP

pompa ciepła

Jeżeli interesuje cię ekologia, a przy okazji chciałbyś obniżyć swoje rachunki za prąd, to powinieneś zainteresować się pompami ciepła. Te nowoczesne i energooszczędne urządzenia grzewcze wybiera obecnie coraz więcej Polaków, zastępując nimi przestrzale piece i kotły na paliwo stałe. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wysokotemperaturowe pompy ciepła. Jakie są ich główne zalety?