Baza wiedzy

Czy pompy ciepła mają możliwość współpracy z dodatkowymi źródłami ciepła?

Pompy ciepła to popularne urządzenia wykorzystywane do ogrzewania budynków oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej (CWU). Ze względu na liczne korzyści, jakie niesie za sobą ich montaż, są coraz popularniejsze wśród inwestorów planujących budowę systemu centralnego ogrzewania w nowopowstałych obiektach mieszkalnych i użytkowych. Czy pompy ciepła mogą współpracować z dodatkowymi źródłami energii? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Hybrydowy system grzewczy – czy to możliwe?

W zdecydowanej większości przypadków pompa ciepła stanowi główne źródło energii w budynku. Odpowiada za ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń oraz przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Główny nie oznacza jednak jedyny. Pompa może bowiem współpracować z innymi urządzenia przystosowanymi do produkcji energii. Mowa tu m.in. o kotle olejowym lub na paliwo stałe, kolektorach słonecznych, kominku z płaszczem wodnym czy tradycyjnej grzałce elektrycznej. Warto jednak wiedzieć, że połączenie pompy z innym źródłem ciepła wymaga odpowiedniego systemu sterowania, który zapewni optymalne wykorzystanie obu systemów. Zaawansowany mechanizm reguluje pracę całej instalacji i  decyduje, w którym momencie uruchomić dodatkowe źródło energii.

Dlaczego warto zdecydować się na połączenie pompy ciepła z dodatkowym źródłem energii?

Połączenie pompy ciepła z innym urządzeniem produkującym energię to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Stworzony w ten sposób hybrydowy system grzewczy pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej, a co za tym idzie, oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Dodatkowe źródło ciepła najczęściej wykorzystywane jest do uzupełniania energii wytworzonej przez pompę w okresach szczytowych, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest wyższe niż zwykle. Ma to miejsce np. w sezonie zimowym. Przez pozostałą część roku pozostaje w spoczynku i nie zużywa energii potrzebnej do zasilania.

Ogrzewanie domu pompą podłączoną do kolektorów korzystających z darmowej energii odnawialnej przynosi również korzyści związane z ekologią. Przyczynia się do spadku emisji szkodliwych gazów i substancji chemicznych do atmosfery, co ma pozytywy wpływ na środowisko naturalne. Jest przy tym krokiem w kierunku całkowitego uniezależnienia się od paliw kopalnych.

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz