Baza wiedzy

Czy pompy ciepła hałasują?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w swoim domu. Montaż pompy ciepła to jedno z popularnych rozwiązań pozwalających na efektywną i ekologiczną produkcję energii. Przed zakupem tego urządzenia wielu inwestorów zastanawia się jednak, czy pompy hałasują oraz jak wpłynie to na komfort ich życia? Jeśli i Ciebie interesuje ten temat, zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu.

Technologie pomp ciepła a poziom hałasu

Ze względu na źródło wykorzystywanej energii pompy ciepła można podzielić na kilka rodzajów.  Wyróżniamy pompy powietrzne, gruntowe oraz wodne. Każda z tych technologii charakteryzuje się innymi parametrami pracy, co przekłada się również na generowany poziom hałasu.

Najpopularniejsze obecnie powietrzne pompy ciepła generują hałas na poziomie 40-60 dB. Wynika to z pracy wentylatorów, które pobierają energię z powietrza. Nieco cichsze (35-50 dB) są pompy gruntowe, korzystające z energii zgromadzonej w gruncie. Wszystko ze względu na ukrycie większości komponentów pod ziemią. Najcichszym działaniem charakteryzują się pompy wodne. Ich praca jest praktycznie niesłyszalna, a wartość hałasu wynosi zazwyczaj poniżej 35 dB. To znacznie mniej niż w przypadku np. kotłów na pellet.

Rozwiązania pozwalające ograniczyć hałas powodowany przez pompy ciepła

Istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają zminimalizować hałas generowany przez pompy ciepła. Najpopularniejsze z nich to bariery dźwiękochłonne oraz obudowy tłumiące. Ciekawym pomysłem jest też umieszczenie jednostek wewnętrznych urządzeń w specjalnie wygłuszonych pomieszczeniach.

Bariery dźwiękochłonne można zainstalować zarówno wokół jednostek zewnętrznych, jak i wewnątrz budynków. Taki zabieg z pewnością ograniczy przenikanie hałasu do wnętrza. W przypadku pomp ciepła typu powietrze-woda warto zainwestować w odpowiednią obudowę tłumiącą hałas, która pozwala na złagodzenie uciążliwości akustycznej.

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz