Baza wiedzy

Eko groszek kontra pellet. Co jest lepsze?

Wybór sposobu ogrzewania budynków nie należy do najłatwiejszych. Mianowicie decyzję podejmuje się na podstawie wielu istotnych czynników takich jak: koszty montażu instalacji grzewczej i późniejszego użytkowania, wydajność systemu, emisja zanieczyszczeń, dostępność i jakość paliwa oraz forma obsługi. Od lat na rynku dużą popularnością cieszą się: ekogroszek i pellet.
Eko groszek kontra pellet. Co jest lepsze?

Wybór sposobu ogrzewania budynków nie należy do najłatwiejszych.

Mianowicie decyzję podejmuje się na podstawie wielu istotnych czynników takich jak: koszty montażu instalacji grzewczej i późniejszego użytkowania, wydajność systemu, emisja zanieczyszczeń, dostępność i jakość paliwa oraz forma obsługi. Od lat na rynku dużą popularnością cieszą się: ekogroszek i pellet. 

Tego rodzaju paliwa różnią się miedzy sobą np. ceną, wydajnością oraz ekologicznym podejściem. Warto poznać wady i zalety każdego z nich, by móc odpowiedzieć sobie na pytanie, która forma ogrzewania jest bardziej opłacalna i lepiej spełnia te wymagania, na których nam najbardziej zależy.

Eko groszek kontra pellet. Co jest lepsze?

Czym różni się ekogroszek od pelletu?

Ekogroszek jest paliwem stałym o postaci drobnego granulatu, który charakteryzuje się wysoką kalorycznością, co przekłada się na dużą wydajność opału. Z kolei pellet drzewny jest produkowany z różnych elementów biomasy takich jak np. drewno odpadowe, drewno pochodzące z upraw energetycznych, kora czy nasiona. Ten rodzaj paliwa wyróżnia przede wszystkim ekologiczne podejście. Mianowicie już sama produkcja jest w stu procentach naturalna. Co więcej, pellet cechuje niższa emisja dwutlenku węgla niż w przypadku spalania ekogroszku. Niemniej jednak warto mieć na uwadze fakt, iż wiele nowoczesnych kotłów zarówno do pelletu, jak i ekogroszku posiada te same normy emisyjne, co oznacza, że ilość produkowanych zanieczyszczeń jest porównywalna.

Kolejną ważną kwestią jest dostępność i cena materiału. Zarówno ekogroszek, jak i pellet nie są towarami deficytowymi i zazwyczaj łatwo je dostać w różnych częściach kraju. Natomiast to, ile zapłacimy za ekogroszek lub pellet uzależnione jest od miejsca, w którym mieszkamy. Zazwyczaj jednak w tym porównaniu korzystniej wypada ekogroszek. Jego cena jest niższa niż cena pelletu, co w przeliczeniu na jednostkę energii wypada bardziej ekonomicznie. Jeśli chodzi zaś o cenę kotłów opałowych, w tym przypadku różnice są nieznaczne. Wydatki, jakie trzeba ponieść na zakup kotła na ekogroszek lub kotła na pellet są uzależnione od mocy urządzenia, marki producenta i wielkości samego pieca.

Niezależnie też od tego, czy inwestuje się w kotły na pellet, czy na ekogroszek trzeba liczyć się z ręczną obsługą pieców.  Czystszą i mniej wymagającą obsługę zapewni pellet. Co więcej, paliwo nie pyli i nie brudzi, a podczas spalania produkuje mniejszą ilość popiołu. Warto przy tym zaznaczyć, że używanie ekogroszku, choć może nie jest tak czyste, jak wykorzystywanie pelletu, nie spowoduje też tak dużych zanieczyszczeń, jak palenie np. drewnem czy tradycyjnym węglem. Jednakże pył węglowy uwalniany, zwłaszcza przy wsypywaniu materiału do kotła, jest zdecydowanie bardziej widoczny i szybciej osadza się na ścianach i podłodze kotłowni.

Lepiej postawić na ekogroszek czy pellet?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej wybrać ogrzewanie pelletem, czy ekogroszkiem. Oba paliwa mają wiele zalet, z czego najistotniejsze to wydajność i ekologiczne podejście. Różnice w cenie również bywają niewielkie, zarówno przy zakupie kotłów, jak i samych dobrych jakościowo materiałów opałowych. Podjęcie ostatecznej decyzji o wyborze jednego z tych paliw koncentruje się więc zazwyczaj na jednym przeważającym elemencie, jakim może być np. czystsze użytkowanie czy lepsza dostępność produktu w danej okolicy. Niemniej jednak niezależnie od ostatecznej decyzji, wybór pelletu i ekogroszku zawsze będzie stanowił lepszą alternatywę od np. ogrzewania elektrycznego, które odpowiada za dużo wyższą emisję zanieczyszczeń.

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz