Baza wiedzy

Kryteria wyboru kotła grzewczego

Centralne ogrzewanie instaluje się obecnie niemal w każdym nowym budynku mieszkalnym czy biurowym. Systemy grzewcze wykorzystujące pracę kotłów montuje się również przy okazji modernizacji obiektów, w których dotąd korzystano z mało ekonomicznych i nieekologicznych metod grzewczych. Kotły grzewcze to urządzenia służące do ogrzewania wody lub innej cieczy, która krąży w rurach centralnego ogrzewania i dopływa do każdego z grzejników. W tym artykule podpowiadamy, czym warto kierować się przy wyborze kotła c.o.

Jak wybrać kocioł grzewczy?

Jeśli stoisz przed wyborem kotła grzewczego, musisz przede wszystkim wiedzieć, jakie rodzaje kotłów dostępne są na rynku. A jest w czym wybierać. Oto najpopularniejsze rodzaje kotłów c.o.:

  • kotły na paliwa stałe (węgiel, drewno, ekogroszek, pellet),
  • kotły gazowe,
  • kotły elektryczne,
  • kotły olejowe,
  • kotły wielopaliwowe.

Wybór kotła c.o. to poważna inwestycja, dlatego zapewne jednym z pierwszych czynników, na które zwrócisz uwagę, będzie cena kotła. Nie daj się jednak zwieść; jeśli zakupisz tani, mało wydajny i niewygodny w obsłudze kocioł, ogrzewanie budynku może okazać się nie tylko drogie, lecz także uciążliwe. Przy wyborze kieruj się przede wszystkim jakością wykonania urządzenia, jego wydajnością oraz ekologią użytkowania. Zwróć również uwagę, by wybrany przez Ciebie kocioł c.o. wyposażony był w nowoczesny system sterowania, który będzie dla Ciebie prosty i intuicyjny. Kotły renomowanych producentów powinny także posiadać certyfikat energetyczno-ekologiczny oraz odpowiednie atesty.

kolton-piec-eko-groszek-duox-1

Kotły c.o. 5 klasy

W dzisiejszych czasach najlepszym wyborem dla domowej instalacji grzewczej będzie kocioł c.o. 5 klasy. Najczęściej w tego rodzaju kotłach spala się ekogroszek lub pellet. Jest to najbardziej ekologiczne z dostępnych na rynku rozwiązań – emisja zanieczyszczeń nie przekracza norm określonych w dyrektywie unijnej EcoDesign. Kotły 5 klasy na ekogroszek lub pellet to urządzenia niezwykle ekonomiczne i trwałe, a w wersji z automatycznym podajnikiem stają się praktycznie bezobsługowe. Warto pamiętać jeszcze o jednym: kotły mogą mieć różną moc grzewczą, którą dobiera się odpowiednio do rozmiarów obiektu. Tę kwestię najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz