Baza wiedzy

Biomasa jako paliwo do centralnego ogrzewania – rodzaje i ich zalety

Ciepło, którym ogrzewamy domy i mieszkania, nie bierze się znikąd. Żeby je uzyskać, trzeba w tym celu użyć któregoś z surowców. Tradycyjnie rolę tę spełnia drewno lub węgiel. To ostatnie paliwo kopalne ostatnio odchodzi jednak do lamusa. To dlatego, że jest ono nieekologiczne – przyczynia się do powstawania smogu i do wydzielania dużych ilości dwutlenku węgla.
Biomasa jako paliwo do centralnego ogrzewania - rodzaje i ich zalety

Ciepło, którym ogrzewamy domy i mieszkania, nie bierze się znikąd. Żeby je uzyskać, trzeba w tym celu użyć któregoś z surowców.

Tradycyjnie rolę tę spełnia drewno lub węgiel. To ostatnie paliwo kopalne ostatnio odchodzi jednak do lamusa. To dlatego, że jest ono nieekologiczne – przyczynia się do powstawania smogu i do wydzielania dużych ilości dwutlenku węgla. A są to rezultaty, których zasięg należy raczej ograniczać niż wzmacniać. Dlatego też osoby korzystające z centralnego ogrzewania szukają innych sposobów na to, aby zapewnić sobie dostateczną ilość ciepła.

Biomasa jako paliwo do centralnego ogrzewania - rodzaje i ich zalety

Jednym z paliw, które świetnie zastępuje tradycyjne surowce, jest biomasa. Co to takiego?

Zgodnie z fachową definicją, biomasa składa się dowolnych stałych lub ciekłych substancji pochodzenia zwierzęcego i roślinnego pod warunkiem, że podlegają one biodegradacji. Takie postawienie sprawy powoduje, że do sporządzenia biomasy można wykorzystać bardzo wiele rzeczy. Przede wszystkim do tego celu nadają się różnego rodzaju odpady, bez względu na swoje źródło. Na biomasę nadadzą się pozostałości zarówno z przemysłu, jak i z produkcji rolnej czy leśnej, ale nie tylko. Świetną biomasę stworzą także wszelkie odpadki z gospodarstwa domowego. Sprawia to, że ten surowiec jest dostępny właściwie dla każdego pod warunkiem, że dokładnie segreguje się śmieci i do biodegradowalnych odpadów nie trafiają takie, które biodegradowalne nie są.

Dużą zaletą biomasy jest to, że bardzo różne substancje mogą być w niej połączone, jak sama nazwa wskazuje, w masę, która posłuży do łatwego uzyskania energii. Taki sposób ogrzewania jest niezwykle ekologiczny, ponieważ zakłada ponowne wykorzystanie odpadków. A każde działanie, które znajduje zastosowanie dla tego, co miało już nie zostać zastosowane, przyczynia się w znacznym stopniu do ochrony środowiska. Jakie jeszcze zalety biomasy można wymienić? Niewątpliwie należy do nich stosunkowo niska cena, a także niezawodność. Podczas gdy takie odnawialne źródła energii jak słońce czy wiatr nie służą swoim działaniem przez cały czas, biomasę można uzyskać z odpadków w dowolnym momencie.

Rodzaje biomasy

Oczywiście podobnie jak węgiel i drewno da się podzielić na różne typy, tak istnieją różne rodzaje biomasy. Zalicza się do nich:

  • biomasa stała,
  • biomasa ciekła,
  • biomasa gazowa.

Jak widać, kryterium, według którego następuje podział biomasy, jest więc stan skupienia. Jeśli idzie o biomasę stałą, to tworzą ją głównie odpady pochodzenia roślinnego, a więc na przykład (i głównie) te biorące się z drewna. Produkty uboczne przemysłu meblarskiego czy wycinek w lasach służą więc do wytwarzania takich paliw jak brykiet czy drzewne pellety. Biomasa ciekła tworzy się natomiast w wyniku przetwarzania określonych roślin, takich jak rzepak czy kukurydza. Odpadki uzyskane w trakcie obróbki tych gatunków służą do produkcji materiałów napędowych bądź dodatków do paliw. W celu uzyskiwania ciepła w kotłach stosuje się natomiast biomasę gazową składającą się głównie z metanu oraz dwutlenku węgla. Źródłem jej pochodzenia są odpadki organiczne.

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz