Baza wiedzy

Kocioł na biomasę – ekologiczna alternatywa dla paliw kopalnych

Zmiany klimatyczne wywoływane destrukcyjnym wpływem działalności ludzi oraz wyczerpywanie się źródeł surowców kopalnianych sprawia, że coraz więcej osób zaczyna dostrzegać istotę ekologii. Nowe przepisy prawne dokładnie regulują, chociażby systemy grzewcze zwracając uwagę na konieczność poszukiwania alternatywnych rozwiązań dla paliw kopalnych.
Kocioł na biomasę - ekologiczna alternatywa dla paliw kopalnych

Jak to wszystko się zaczęło?

Zmiany klimatyczne wywoływane destrukcyjnym wpływem działalności ludzi oraz wyczerpywanie się źródeł surowców kopalnianych sprawia, że coraz więcej osób zaczyna dostrzegać istotę ekologii.

Nowe przepisy prawne dokładnie regulują, chociażby systemy grzewcze zwracając uwagę na konieczność poszukiwania alternatywnych rozwiązań dla paliw kopalnych.

Jednym z nich jest tzw. biomasa, na którą składają się substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Ulegające degradacji produkty oraz odpadki z produkcji rolnej, leśnej i przemysłowej stanowią ekologiczne paliwo. Ze sprasowanej biomasy tworzy się pellety, czyli naturalne surowce, dzięki którym przy wykorzystaniu odpowiednich sprzętów i pieców można ogrzewać swoje domy i mieszkania.

Bio-Pellkompakt

Czym charakteryzują się kotły na biomasę?

Kotły dostępne w naszej ofercie spełniają wszelkie polskie i europejskie normy regulujące wpływ systemu na środowisko. Piece otrzymały m.in. certyfikat Ecoprojektu oraz 5 klasę użyteczności, która potwierdza ekologiczne rozwiązanie ograniczające dewastację naszej planety. Poza ekologicznym podejściem wyróżnia je również funkcjonalność. Kotły na pellet są najczęściej niewielkich rozmiarów, przez co można je montować nawet na niewielkich przestrzeniach. Ważne jest jednak to, by przed zamontowaniem pieca odpowiednio przygotować kotłownie. Mianowicie za wydajność systemu, w tym prawidłowego spalania i odbioru spalin odpowiada m.in. wysokość i przekrój komina. Kluczowe jest również stworzenie wentylacji, która zapewni dopływ powietrza do miejsca, w którym jest zamontowany piec.

Niewielki rozmiar kotłów nie wypływa jednak na ich sprawność. Kotły pracują wydajnie zazwyczaj przy zachowaniu niskiej ceny ze względu na wykorzystywanie naturalnego surowca, jakim jest pellet. Ponadto, wyposażone są w automatyczne sterowniki i regulatory, które kontrolują proces spalania poprzez dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu do komory spalania oraz zapewnienie wystarczającej ilości paliwa. Co więcej, kotły na biomasę posiadają automatyczne systemy czyszczenia paleniska oraz samoczyszczący palnik. Czyszczenie w dużej mierze uzależnione jest od ilości miejsca znajdującego się w kotle na popiół oraz jakości samego pelletu. Im lepszej jakości będzie, tym większe szanse na to, iż nie trzeba będzie w ogóle zajmować się czyszczeniem elementów, gdyż zrobi to wyłącznie automat.

Nowoczesne udogodnienia sprawiają, że utrzymanie czystości w kotłowni nie stanowi problemu, a dla właścicieli kotłów na pellet jest to znaczna oszczędność czasu. Niektóre modele kotłów w ofercie standardowej lub dodatkowej posiadają też zapalarki, które samodzielnie rozpalają paliwo, przez co korzystanie z tego rodzaju ogrzewania, jest praktycznie bezobsługowe i nie wymaga wysiłku. Na dodatek zapełnione zasobniki paliwa pozwalają nawet na kilka dni zapomnieć o pracy przy piecu grzewczym. Nowoczesne technologie umożliwiają nawet połączenie takich zasobników z podajnikami, które transportują opał z innych miejsc, tym samym zapewniając bezobsługowość na kilka tygodni.

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz