Baza wiedzy

Powietrzna, wodna czy gruntowa – jaką pompę ciepła wybrać?

Wątpliwości pojawiają się jednak wtedy, gdy musimy zdecydować, który typ urządzenia będzie dla nas odpowiedni – pompa powietrzna, wodna czy może gruntowa?
Powietrzna, wodna czy gruntowa - jaką pompę ciepła wybrać?

Spośród dostępnych na rynku systemów grzewczych pompy ciepła są jedną z najbardziej interesujących opcji

Wyróżniają się niskim kosztem eksploatacji, komfortem użytkowania oraz brakiem negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Z tego względu wiele osób budujących lub modernizujących domy decyduje się na montaż pompy ciepła. Wątpliwości pojawiają się jednak wtedy, gdy musimy zdecydować, który typ urządzenia będzie dla nas odpowiedni – pompa powietrzna, wodna czy może gruntowa? Różnice między tymi opcjami są o tyle istotne, ponieważ mogą znacząco wpływać na dalsze wydatki. Aby wybrać właściwy model, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na różnice w budowie, cenę urządzeń oraz koszty związane z montażem i eksploatacją.

Powietrzna, wodna czy gruntowa - jaką pompę ciepła wybrać?

Charakterystyka poszczególnych typów pomp ciepła

Powietrzna pompa ciepła

Ten typ urządzenia działa poprzez przekazywanie energii odbieranej z powietrza na zewnątrz budynku do obiegu grzewczego wewnątrz domu. Powietrzna pompa ciepła może być wykorzystywana do ogrzewania zarówno pomieszczeń, jak i wody użytkowej, a pozyskiwana przez nią energia pokrywa nawet 75% zapotrzebowania. Za najważniejsze zalety powietrznej pompy ciepła uznaje się brak konieczności wykonywania prac ziemnych oraz fakt, że w połączeniu z piecem opalanym ekogroszkiem może znacznie zredukować koszty ogrzewania.

Wodna pompa ciepła

Charakteryzuje się ona wysoką wydajnością energetyczną, jednak wadą jest wymóg dostępu do wody płynącej. Większość podziemnych cieków wodnych okazuje się na tyle mała, że nie nadają się do wykorzystania ich do ogrzewania domów. Problemem bywa też sam skład wody – zbyt duże stężenie niektórych pierwiastków lub zanieczyszczeń powodują zapychanie się filtrów i wymienników ciepła. Znów zastosowanie wymienników ze stali szlachetnej doprowadza do zmniejszenia sprawności układu oraz poniesienia dodatkowych kosztów.

Gruntowa pompa ciepła

Ten rodzaj pomp ciepła korzysta z energii cieplnej skumulowanej w gruncie, która jest pozyskiwana za pomocą wymienników ciepła umieszczanych w głębi ziemi (kolektory pionowe) lub zaraz pod powierzchnią zamarzania (kolektory poziome). Niestety, montaż gruntowych pomp ciepła to kosztowne przedsięwzięcie, ponieważ wiąże się z koniecznością przeprowadzenia odwiertów. W przypadku istniejących budynków wykonywanie prac ziemnych nie zawsze wchodzi też w grę bądź wymaga np. całkowitego rozkopania ogrodu.

Która pompa ciepła jest najlepsza?

Optymalnym wyborem spośród wyżej wymienionych opcji są powietrzne pompy ciepła. Ich zakup i montaż wymaga nakładu znacznie niższych kosztów niż w przypadku gruntowych pomp ciepła, a dodatkowo nie trzeba się martwić o dostęp do odpowiedniego medium (w przeciwieństwie do wodnych pomp ciepła). Warto też podkreślić, że powietrzne pompy ciepła Airkompakt produkowane przez firmę Kołton to eleganckie, nowoczesne urządzenia o niewielkich rozmiarach, które można zamontować w dowolnym miejscu na zewnątrz budynku, bez szkody dla wyglądu elewacji, a ich obsługa odbywa się zdalnie za pomocą urządzeń mobilnych. Dodatkowo oferowane pompy ciepła nie tylko zaspokajają zapotrzebowanie na ciepło, ale mogą także pełnić funkcję klimatyzacji w okresie letnim.
Zobacz więcej

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz