Baza wiedzy

Jak uzyskać dofinansowanie na montaż pompy ciepła?

Pompa ciepła jest jedną z nowoczesnych form ogrzewania budynków, która swoje działanie opiera na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W zależności od jej rodzaju ciepło pobiera bowiem z wody, powietrza lub gruntu. Z tego powodu jest uznawana za ekologiczną formę instalacji grzewczej. Koszty jej montażu mogą jednak okazać się dla niektórych inwestorów za wysokie. Wbrew pozorom wcale nie oznacza to, że wówczas trzeba w ogóle rezygnować z tego rodzaju instalacji.
Jak uzyskać dofinansowanie na montaż pompy ciepła?

Dlaczego państwo wspiera finansowo montaż pompy ciepła?

Obecnie dostępnych jest wiele programów rządowych oraz unijnych, które mają na celu zminimalizowanie negatywnych skutków pobytu człowieka na ziemi. Chodzi tu m.in. o zmniejszenie ilości generowanych odpadów, emisji dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych, a także poprawę jakości powietrza, wód czy gleby.

Nie podlega wątpliwości, że za niską jakość powietrza, w tym powstawanie smogu, w dużej mierze odpowiedzialne są stare instalacje grzewcze zamontowane w domach jednorodzinnych. Wydzielają one bowiem mnóstwo szkodliwych substancji, których nie da się zneutralizować. W konsekwencji mierzmy się współcześnie ze stale postępującym globalnym ociepleniem, które spowodowane jest m.in. nadmierną emisją dwutlenku węgla.

Jak uzyskać dofinansowanie na montaż pompy ciepła?

W jaki sposób można uzyskać dofinansowanie na montaż pompy ciepła?

W 2018 roku rozpoczął się program „Czyste powietrze”, w ramach którego można otrzymać aż 37 tysięcy złotych. Mowa tu między innymi o możliwości pozyskania środków finansowych na instalację pomp ciepła, które uznawane są za nowoczesną metodę ogrzewania budynków. Program potrwa aż do 2030 roku, przy czym umowa na dofinansowanie może zostać podpisana najpóźniej z końcem 2027 roku. Aby uzyskać dotację lub bezzwrotną pożyczkę, należy w pierwszej kolejności złożyć wniosek. Możesz zrobić to poprzez rządową stronę internetową, za pośrednictwem banku lub udać się osobiście do urzędu.

Wspominany program jest skierowany jedynie do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Co istotne, dofinansowanie może dotyczyć montażu pompy ciepła w nieruchomości, wobec której otrzymano dopiero pozwolenie na budowę lub wymiany starej instalacji grzewczej w budynku już istniejącym.

Co więcej, zakres dofinansowania może obejmować równocześnie także inne inwestycje mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynku. Środki finansowe możesz pozyskać więc nie tylko na montaż pompy ciepła, ale także docieplenie domu czy wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.

Dlaczego warto starać się o dofinansowanie na montaż pompy ciepła?

Koszt instalacji pompy ciepła może przewyższyć możliwości finansowe niektórych inwestorów. Nie należy jednak rezygnować z tego pomysłu, bowiem dofinansowania z programu „Czyste powietrze” udzielane są bardzo chętnie. Wynika to z faktu, że korzystanie z nowoczesnych źródeł ciepła w domach prywatnych przekłada się na lepszą jakość powietrza, co leży w interesie wszystkich członków społeczeństwa.

Zobacz więcej

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz