Aktualności

Ustawienia pieca na ekogroszek – na co zwrócić uwagę?

W kwestii ogrzewania budynku piecem na ekogroszek kluczowa będzie szczelność przegród, właściwa moc urządzenia czy wreszcie jakość samego paliwa. Równie ważne będą jednak ustawienia kotła na ekogroszek – choć nie istnieją tutaj uniwersalne rozwiązania, warto wyróżnić kilka podstawowych parametrów, które należy dopasować do własnych potrzeb. Jak więc ustawić piec na ekogroszek, by działał skutecznie, wydajnie, bezpiecznie i zgodnie z naszym rytmem życia? Sprawdźmy!

Dlaczego warto zadbać o ustawienia pieca na ekogroszek?

Ekogroszek jako paliwo charakteryzuje się nie tylko niską wilgotnością, niewielką zawartością popiołu i siarki, ale przede wszystkim wysoką kalorycznością. W praktyce oznacza to, że można uzyskać z niego stosunkowo dużą ilość ciepła. Na wydajność systemu grzewczego w dużej mierze wpływ będzie jednak miała nie tylko jakość paliwa, ale ustawienia samego kotła na ekogroszek. Te należy dopasować nie tylko do własnych potrzeb, ale przede wszystkim do właściwości konkretnego produktu (paliwa). Warto zadbać o to, by były one poprawne z kilku zasadniczych powodów:

  • energooszczędność
  • komfort użytkowania – bezobsługowość
  • brak szkodliwego wpływu na środowisko.

 

Zanim jednak zajmiesz się ustawianiem swojego kotła na ekogroszek, zadbaj o dokładne wyczyszczenie urządzenia. Przede wszystkim warto starannie udrożnić wszystkie kanały termiczne, powietrzne i dymowe, usunąć powstałe dotychczas osady, a także upewnić się, że podajnik działa poprawnie. W ten sposób upewnisz się, że zadane zmiany ustawień kotła będą mogły zostać niezwłocznie zastosowane i zminimalizujesz ryzyko technicznych usterek.

Ustawienia kotła – kluczowe parametry

Pośród wszystkich ustawień pieca na ekogroszek są parametry, które zasługują na szczególną uwagę. Stanowią one indywidualny schemat działania każdego takiego urządzenia, najbardziej wpływając na wydajność spalania paliwa. Mowa o czasie podawania ekogroszku, przerwie w podawaniu paliwa oraz odpowiedniej mocy nadmuchu.

Jak działa pompa ciepła

 

Jak ustawić podawanie ekogroszku?

W kwestii czasu podawania paliwa do kotła zasada jest dość prosta: im częściej będziesz podawać ekogroszek do komory spalania, tym wyższą temperaturę uzyskasz, równocześnie zwiększysz jednak zużycie paliwa. Fabryczne ustawienia pieców na ekogroszek zazwyczaj zakładają podawanie paliwa przez okres 5 sekund. I faktycznie – takie ustawienia wydają się najbardziej korzystne, pamiętaj jednak o tym, że możesz nieznacznie dopasować je do swoich wymagań oraz cech samego paliwa. Zmniejszenie czasu podawania ekogroszku nawet o 1 sekundę może faktycznie zmniejszyć zużycie paliwa, ale automatycznie spowodować także znaczne zmniejszenie mocy pieca i problemy z uzyskaniem optymalnej temperatury w efekcie. Jeśli chodzi o górną granicę czasu podawania paliwa do komory, najczęściej wskazuje się na 15 sekund.

Przerwy w podawaniu paliwa – jak je ustawić?

Wiesz już, jak długo paliwo powinno być podawane do komory spalania. Jakie więc są ustawienia pieca z podajnikiem na ekogroszek jeśli chodzi o przerwy podajnika w dostarczaniu paliwa w trybie pracy? Tutaj również warto przestrzegać odgórnych zaleceń producentów kotła oraz samego paliwa. Z reguły zakłada się, że przerwy pomiędzy kolejnymi porcjami ekogroszku powinny wynosić od 25 do 65 sekund. Stopniowe zmniejszanie tego parametru będzie prowadziło do uzyskania coraz wyższej temperatury kosztem zużycia paliwa i odwrotnie: dłuższe przerwy podajnika to w dłuższej perspektywie mniejsza konsumpcja paliwa, ale także niższa uzyskana temperatura.

Jak ustawić nadmuch w piecu na ekogroszek?

Trzeci kluczowy parametr to moc nadmuchu. Ta, jeśli będzie zbyt niska, nie dostarczy wystarczającej ilości tlenu, spowalniając proces spalania. W połączeniu z wysokim czasem podawania paliwa może z kolei skutkować przysypywaniem niedopalonego jeszcze paliwa. Z drugiej strony zbyt duża moc nadmuchu zwiększy zużycie paliwa, uniemożliwiając efektywne zarządzanie ciepłem w budynku. Optymalna moc nadmuchu powinna wynosić od 45 do 55%. W tym przypadku zdecydowanie nie poleca się eksperymentowania, a zaleca postawienie na sprawdzone ustawienia kotła na ekogroszek.

Jak prawidłowo ustawić piec na ekogroszek?

Wymienione parametry kotłów na ekogroszek to oczywiście tylko część ustawień tego rodzaju urządzeń. Opisane tutaj właściwości są ze sobą ściśle połączone i modyfikacja każdego parametru będzie wyraźnie wpływała na pracę całego układu. Dlatego też adaptując ustawienia pieca na ekogroszek do własnych potrzeb, zaleca się stopniowe wprowadzanie nieznacznych zmian i bieżącą kontrolę efektów. Zawsze warto również skorzystać z porad ekspertów w tej dziedzinie. Jeśli więc masz pytania dotyczące ustawień twojego kotła na ekogroszek, skontaktuj się z nami. Serwisanci Kołton czekają na twoje zgłoszenie.