Baza wiedzy

Jakie korzyści niesie inwestycja w kotły na pellet?

Podstawą zapewnienia zimą komfortu termicznego osobom przebywającym w budynku jest instalacja centralnego ogrzewania, którego serce stanowi kocioł grzewczy.
Jakie korzyści niesie inwestycja w kotły na pellet?

Należy jednak pamiętać, że zasoby tego opału nie tylko są mocno ograniczone

Jego spalanie zagraża zdrowiu ludzi i zwierząt, którzy wdychają powietrze zanieczyszczone trującymi tlenkami (głównie węgla, azotu i siarki), pyłami czy rakotwórczymi substancjami smolistymi. Alternatywą dla tego typu przestarzałych rozwiązań jest inwestycja w kocioł na pellet.

Jakie korzyści niesie inwestycja w kotły na pellet?

5 zalet korzystania z kotłów na pellet

Ekologiczne rozwiązanie

Pellet to paliwo zaliczane do odnawialnych źródeł energii. Korzystając z niego, nie tylko nie przyczyniamy się do wzrostu poziomu CO2 w atmosferze (ilość generowana podczas spalania jest równa tej, którą pochłaniają rośliny wykorzystane do produkcji pelletu), ale również nie degradujemy środowiska przez wyczerpywanie surowców naturalnych (w tym gazu ziemnego, węgla oraz ropy naftowej). Warto też wspomnieć, że ze spalania 1 tony pelletu powstaje zaledwie około 5 kg popiołu, który na dodatek jest nietoksyczny i biodegradowalny – można go używać np. jako nawozu do roślin.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Kotły na pellet to urządzenia niezwykle bezpieczne w eksploatacji, mimo że używany w nich opał stanowi materiał łatwopalny. Wszystko to zasługa zaopatrzenia kotłów w zabezpieczenia przed pożarem zasobnika – należy do nich m.in. czujnik temperatury wraz z zaworem wodnym do zagaszania płomieni przy zbyt wysokiej temperaturze. Ponadto w nowoczesnych modelach montowane są również specjalne śluzy, które pełnią funkcję bariery chroniącej przed przenikaniem płomienia do podajnika i zasobnika w przypadku braku prądu.

Wygoda obsługi

Dostępne w ofercie firmy Kołton piece na pellet z podajnikiem działają niemal w całości automatycznie. Obsługa ogranicza się do wyboru ustawień z menu i uruchomienia urządzenia za pomocą jednego przycisku, który odpowiada za jednoczesne rozpalenie paliwa, włączenie wentylatora oraz wznowienie działania podajnika pelletu. Kotły te mają nawet wbudowany system czyszczenia paleniska, dzięki czemu ich użytkownicy muszą pamiętać jedynie o tym, aby co kilka dni uzupełniać zapas opału w zasobniku. Należy też wspomnieć, że kotły pelletowe wyposażone w sterownik K-900 można kontrolować zdalnie za pomocą specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne.

Łatwość utrzymania porządku

Nie mniej ważną zaletą korzystania z tego typu urządzeń jest możliwość utrzymania kotłowni w czystości – dotyczy to zarówno procesu spalania, jak i samego przechowywania opału. Transport, magazynowanie oraz dozowanie węgla zwykle wiąże się ze wzbijaniem się w powietrze i osadzaniem na okolicznych powierzchniach pyłu węglowego, którego usuwanie wymaga mozolnej pracy. W przypadku pelletu nie ma tego problemu. Kupuje się go bowiem w praktycznych, szczelnych workach, które nie tylko znacznie łatwiej się składuje, ale także wygodniej przesypuje się ich zawartość do zasobnika kotła.

Możliwość uzyskania dofinansowania

Warto zainteresować się kotłami na pellet również ze względu na ich zakwalifikowanie do grupy urządzeń ekologicznych, które uprawniają wnioskodawców do uzyskania dofinansowania na ich montaż m.in. w ramach programu „Czyste powietrze”. Na szczególne wyróżnienie z oferty firmy Kołton zasługują modele o podwyższonym standardzie, których emisja cząstek stałych wynosi mniej niż 20 mg – dzięki nim można uzyskać dotację o wartości 45% kosztów zakupu (do 9000 zł), podczas gdy wybór „zwykłego” kotła na pellet to dotacja na poziomie do 30% kosztów zakupu (jednak nie więcej niż 6000 zł).

Która pompa ciepła jest najlepsza?

Optymalnym wyborem spośród wyżej wymienionych opcji są powietrzne pompy ciepła. Ich zakup i montaż wymaga nakładu znacznie niższych kosztów niż w przypadku gruntowych pomp ciepła, a dodatkowo nie trzeba się martwić o dostęp do odpowiedniego medium (w przeciwieństwie do wodnych pomp ciepła). Warto też podkreślić, że powietrzne pompy ciepła Airkompakt produkowane przez firmę Kołton to eleganckie, nowoczesne urządzenia o niewielkich rozmiarach, które można zamontować w dowolnym miejscu na zewnątrz budynku, bez szkody dla wyglądu elewacji, a ich obsługa odbywa się zdalnie za pomocą urządzeń mobilnych. Dodatkowo oferowane pompy ciepła nie tylko zaspokajają zapotrzebowanie na ciepło, ale mogą także pełnić funkcję klimatyzacji w okresie letnim.

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz