Czy pompa ciepła może działać jako klimatyzacja?
Pompa jest nie tylko ekologicznym i energooszczędnym źródłem ciepła: może być wykorzystywana również do ochłodzenia pomieszczenia latem. Pełni zatem dwie funkcje – zarówno grzewczą, jak i chłodzącą. Dzięki temu działa jak klimatyzacja, a tym samym, może być używana przez cały rok.
Chłodzenie pompą odbywa się w dwóch trybach: pasywnym i aktywnym. Pasywne, w odwrotności do aktywnego, polega na tym, że nie potrzeba używać sprężarki do ochłodzenia pomieszczenia. Chłodzenie pasywne zwykle wykorzystuje wodę gruntową, której temperatura jest znacznie niższa od tej w domu. Dzięki chłodzeniu mieszkania pompą latem, na zimę gromadzi się w niej więcej energii, która zostanie użyta do podwyższenia temperatury.
Do chłodzenia pomieszczeń za pomocą pompy ciepła używamy propanu, naturalnego czynnika chłodniczego, ponieważ ma on niezastąpione właściwości termodynamiczne i sprawia, że pompy działają jeszcze bardziej efektywnie.
Różnica między pompą ciepła a klimatyzacją
Tak naprawdę jedną z niewielu różnic między klimatyzacją a pompą ciepła jest sposób, w jaki oddają one ciepło lub chłód do pomieszczeń. Klimatyzator działa bezpośrednio, poprzez nadmuch. Pompa zaś tworzy energię z wody, która znajduje się w instalacji.
Dodatkowym atutem naszych pomp jest to, że są one niezwykle ciche podczas pracy. Dzięki temu, że mają niższe ciśnienie tłoczenia, bardzo łatwo zapomnieć o ich istnieniu i cieszyć się odpowiednią temperaturą w swoim domu. Warto wspomnieć też o niewielkich kosztach pompy, w porównaniu do cen wielu klimatyzatorów.
Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?
Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.