Baza wiedzy

Czy pompa ciepła może działać jako klimatyzacja?

Jednym z najbardziej opłacalnych źródeł ogrzewania zimą w naszych domach jest pompa ciepła powietrze-woda. Jest zbudowana tak, że jest w stanie ogrzać stosunkowo dużą powierzchnię, a przy tym zużyć minimalne ilości energii elektrycznej. Dlatego jest ona wykorzystywana jako energooszczędne źródło ciepła. Korzysta ona z odnawialnych źródeł energii: wody i powietrza. Czy pompa oprócz ogrzewania ma właściwości chłodzące?
kolton-airkompakt-pompa-ciepla-sprawdzone-w-gorskich-warunkach-comp

Podwójna funkcja pompy ciepła

Pompa jest nie tylko ekologicznym i energooszczędnym źródłem ciepła: może być wykorzystywana również do ochłodzenia pomieszczenia latem. Pełni zatem dwie funkcje – zarówno grzewczą, jak i chłodzącą. Dzięki temu działa jak klimatyzacja, a tym samym, może być używana przez cały rok.

Chłodzenie pompą odbywa się w dwóch trybach: pasywnym i aktywnym. Pasywne, w odwrotności do aktywnego, polega na tym, że nie potrzeba używać sprężarki do ochłodzenia pomieszczenia. Chłodzenie pasywne zwykle wykorzystuje wodę gruntową, której temperatura jest znacznie niższa od tej w domu. Dzięki chłodzeniu mieszkania pompą latem, na zimę gromadzi się w niej więcej energii, która zostanie użyta do podwyższenia temperatury.

Do chłodzenia pomieszczeń za pomocą pompy ciepła używamy propanu, naturalnego czynnika chłodniczego, ponieważ ma on niezastąpione właściwości termodynamiczne i sprawia, że pompy działają jeszcze bardziej efektywnie.

kolton-airkompakt-pompa-ciepla-aranzacja-comp

Różnica między pompą ciepła a klimatyzacją

Tak naprawdę jedną z niewielu różnic między klimatyzacją a pompą ciepła jest sposób, w jaki oddają one ciepło lub chłód do pomieszczeń. Klimatyzator działa bezpośrednio, poprzez nadmuch. Pompa zaś tworzy energię z wody, która znajduje się w instalacji.

Dodatkowym atutem naszych pomp jest to, że są one niezwykle ciche podczas pracy. Dzięki temu, że mają niższe ciśnienie tłoczenia,  bardzo łatwo zapomnieć o ich istnieniu i cieszyć się odpowiednią temperaturą w swoim domu.  Warto wspomnieć też o niewielkich kosztach pompy, w porównaniu do cen wielu klimatyzatorów.

Zobacz więcej

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz