Baza wiedzy

Czy pompy ciepła można wykorzystać do chłodzenia?

Pompy ciepła to niezwykle praktyczne i energooszczędne urządzenia grzewcze, które zyskują sobie coraz większą popularność na całym świecie.
AirKompakt

Nie każdy wie, że pompy ciepła można wykorzystać również do chłodzenia.

Pompy ciepła to niezwykle praktyczne i energooszczędne urządzenia grzewcze, które zyskują sobie coraz większą popularność na całym świecie. Na dodatek są one ekologiczne, gdyż w większości bazują na energii odnawialnej. To jednak nie koniec ich zalet. Nie każdy wie, że pompy ciepła można wykorzystać również do chłodzenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

AirKompakt

Czy pompy ciepła chłodzą?

W porze zimowej pompy ciepła zapewniają budynkom ogrzewanie dzięki jednemu z trzech źródeł odnawialnych: powietrzu, wodzie lub ziemi.  Co jednak dzieje się z pompami ciepła letnią porą? Czy mają przerwę w swojej pracy? Niekoniecznie. Możemy je bowiem wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń przy pomocy jednej z dwóch metod: chłodzenia pasywnego lub aktywnego. W przypadku systemów połączonych z wodą lub gruntem możemy skorzystać z tzw. chłodzenia pasywnego, które opiera się na działaniu pomp w obiegu budynku, dzięki którym nadmiar ciepła oddawany jest do tzw. dolnego źródła ciepła, czyli wymiennika gruntowego lub wody gruntowej. W systemie chłodzenia pasywnego dużą rolę odgrywa także ogrzewanie podłogowe lub ścienne.

Chłodzenie aktywne – zamiennik klimatyzacji

Jeżeli chodzi natomiast o chłodzenie aktywne, to istotnym elementem takiego systemu chłodzenia jest sprężarka, dzięki której odwrócony zostaje obieg czynnika chłodniczego zwykle idącego w parze z pracą sprężarki. Tego typu rozwiązanie chłodzące stosuje się z reguły w powietrznych pompach ciepła i pompach ciepła powietrze-woda, które nie są w stanie ochłodzić pomieszczeń na sposób pasywny. System ten jest droższy w utrzymaniu od systemu pasywnego, jednak jest od niego bardziej efektywny, bowiem działa niczym klimatyzacja, podczas gdy system pasywny jest w stanie ochłodzić temperaturę jedynie o kilka stopni. Dlatego jeżeli chcemy mieć pełną kontrolę nad temperaturą powietrza i wilgotnością w pomieszczeniach latem, warto wybrać wysokotemperaturową pompę ciepła powietrze-woda z opcją chłodzenia aktywnego.
Zobacz więcej

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz