Baza wiedzy

Czy kotły z ręcznym załadunkiem odchodzą do lamusa?

Rozwój nowoczesnych technologia sprawia, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania usprawniające pracę kotłów centralnego ogrzewania. Obecnie w ofertach producentów dominują modele z automatycznym podajnikiem, dobierającym ilość spalanego paliwa do potrzeb domowej instalacji grzewczej. Czy oznacza to, że piece z ręcznym załadunkiem wychodzą z użytku i nie są już stosowane? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w dalszej części naszego artykułu.
wrzucanie drewna do pieca

Charakterystyka kotłów z załadunkiem ręcznym

Kotły z załadunkiem ręcznym to wciąż bardzo popularne piece C.O. Inwestorzy cenią je za stosunkową niską cenę, nieskomplikowaną budowę oraz prostą obsługę. Nie da się ukryć, że w kwestii kosztów zarówno zakupu, jak i późniejszej eksploatacji urządzenia te mają znaczącą przewagę nad nowoczesnym kotłami z podajnikiem. Cechą charakterystyczną pieców zasypowych jest też fakt, że można palić w nich różnymi paliwami. W przeciwieństwie do modeli z podajnikiem, przystosowanych do spalania wyłącznie pelletu lub ekogroszku, obsługują tradycyjny węgiel, groszek czy drewno.

wrzucanie drewna do pieca

Taka uniwersalność z jednej strony jest zaletą, z drugiej jednak stanowi zagrożenie dla środowiska. W dawnych czasach użytkownicy bezklasowych pieców starszej generacji (tzw. kopciuchów) palili w nich czym popadnie, przez co urządzenia te emitowały bardzo dużą liczbę zanieczyszczeń do atmosfery. To jeden z głównych powodów wprowadzenia obowiązkowych norm emisyjnych, dzięki którym korzystanie z kopciuchów przestało być opłacalne. W wielu miejscach jest to wręcz nielegalne.

Czy warto inwestować w kocioł z ręcznym załadunkiem?

Choć wielu osobom kotły z ręcznym załadunkiem kojarzą się głównie ze wspomnianymi wyżej kopciuchami (piecami górnego spalania), to produkowane współcześnie modele mają z nimi niewiele wspólnego. Obecnie na rynku dostępne są wyłącznie kotły dolnego spalania, charakteryzujące się solidniejszą budową, wydajniejszą pracą oraz niższą emisyjnością.

Nowoczesne kotły z ręcznym załadunkiem mogą śmiało konkurować z piecami z podajnikiem. Zgodność z unijną dyrektywą Ecodesign potwierdza, że są to urządzenia ekologiczne, przystosowane do aktualnych wymagań środowiskowych oraz związanych z sezonową efektywnością energetyczną. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że modele załadunkowe nie wychodzą z użytku i dalej są chętnie stosowane. Urządzenia te poleca się wszystkim inwestorom poszukującym tańszej alternatywy dla zautomatyzowanych kotłów z podajnikiem.

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz