Aktualności

Jak zostać instalatorem pomp ciepła? Wymagane uprawnienia

Choć zasada działania urządzenia nie jest skomplikowana, montaż pompy ciepła wymaga od montera odpowiednich uprawnień i sporej wiedzy. To gwarancja prawidłowego zainstalowania samego urządzenia, wykonania wszystkich połączeń i wreszcie wstępnego zoptymalizowania pracy maszyny. Masz wątpliwości, jakie uprawnienia do montażu pomp ciepła powinna mieć osoba pojawiająca się w twoim domu, by zainstalować urządzenie? A może temat alternatywnych źródeł energii jest ci bliski i zastanawiasz się, jak zostać instalatorem pomp ciepła? Przed tobą garść najważniejszych informacji na ten temat!

Uprawnienia do montażu pomp ciepła – czy są konieczne?

Pompa ciepła to ekologiczna i energooszczędna alternatywa dla tradycyjnych źródeł ciepła bazujących na paliwach kopalnych. Zasada działania tego urządzenia wbrew pozorom nie jest skomplikowana: aparatura pobiera ciepło z ziemi, wód gruntowych lub powietrza i przy wykorzystaniu czynnika roboczego przekazuje je do domowej instalacji grzewczej. By jednak urządzenie działało poprawnie i wydajnie, osoba je instalująca musi posiadać odpowiednie uprawnienia do montażu pomp ciepła.

Jak działa pompa ciepła

Określone uprawnienia, certyfikaty czy wreszcie doświadczenie w montażu to nie tylko kwestia wymagań prawnych w naszym kraju, ale także dążenie do zapewnienia maksymalnej skuteczności pracy pompy ciepła oraz bezpieczeństwa – zarówno instalatora, jak i użytkowników urządzenia. Jakie uprawnienia do montażu pomp ciepła pozwalają więc legalnie i skutecznie instalować poszczególne rodzaje pomp ciepła?

Kto może montować pompy ciepła typu monoblok?

Najważniejszym i równocześnie jedynym uprawnieniem, jakie powinien posiadać monter pompy ciepła typu monoblok marki KOŁTON jest certyfikat z odbytego szkolenia praktycznego w firmie KOŁTON. Nie wymagamy do montażu monobloków certyfikatu I Grupy SEP z zakresu Dozoru oraz Eksploatacji ani F-gazów. Skrót SEP odnosi się do Stowarzyszenia Elektryków Polskich: formalnej grupy, która zrzesza inżynierów i utytułowanych techników z branży elektrycznej, a także osoby dopiero kształcące się w tym fachu. Jeśli jednak instalator posiada uprawnienia SEPowskie to jest to koljeny argument dla konsumenta, że W urządzeniach typu monoblok obieg chłodniczy jest „zamknięty” i napełniony przez producenta już na etapie montażu, dlatego też w tym przypadku instalator – poza podstawowymi umiejętnościami technicznymi – nie musi posiadać żadnych innych uprawnień.

Jakie uprawnienia do montażu pomp ciepła typu split?

W przypadku pomp ciepła typu split sytuacja jest nieco bardziej złożona. Urządzenie tego rodzaju składa się bowiem z dwóch segmentów, z których jeden jest montowany na zewnątrz, drugi w środku budynku. Poza podłączeniem do sieci elektrycznej moduły muszą więc zostać odpowiednio połączone w całość, a także uzupełnione czynnikiem chłodniczym. Montaż pompy ciepła typu split wymaga więc od instalatora nie tylko uprawnień elektrycznych, ale także tzw. uprawnień f-gazowych. Co to takiego?
W zależności od modelu pompy ciepła stosowane w nich czynniki chłodnicze mogą zawierać gazy fluorowane (tzw. f-gazy), które charakteryzują się wysokim potencjałem do powodowania efektu cieplarnianego, ich obsługa jest więc ściśle regulowana przepisami. Według Rozporządzenia UE nr 517/2014 wszyscy pracownicy, których obowiązki obejmują montaż, naprawę, obsługę lub inne działania przy urządzeniach chłodniczych, ciepłowniczych, wentylacyjnych, a także przy pompach ciepła, są zobowiązani do posiadania uprawnień f-gazy. Te wydawane są przez Urząd Dozoru Technicznego: odpłatnie, bezterminowo, w postaci plastikowej karty o rozmiarach dowodu osobistego.

Jak zostać monterem pomp ciepła?

Jeśli interesujesz się niezbędnymi uprawnieniami, ponieważ zastanawiasz się, jak zostać instalatorem pomp ciepła, chętnie podpowiemy! W tej sytuacji najlepiej będzie zacząć od ukończenia specjalistycznego szkolenia, które pozwoli ci zdobyć gruntowną wiedzę dotyczącą budowy i działania tego urządzenia, jak również poznać praktyczne aspekty jego montażu. Po otrzymaniu certyfikatu ukończenia takiego szkolenia, warto będzie zapewnić sobie możliwość bezpiecznego i skutecznego montażu obu rodzajów pomp: zdobyć zarówno uprawnienia SEP, jak i f-gazy. To niezbędne minimum możesz z czasem rozbudowywać o inne kursy uzupełniające, a także doświadczenie – tak cenne w branży instalacyjnej.

Postaw na specjalistów!

Instalację pompy ciepła w twoim lokum bez wątpienia warto zlecić profesjonalnej firmie. Monterzy, oprócz doświadczenia i podstawowych umiejętności technicznych, powinni posiadać przynajmniej uprawnienia SEP (w przypadku pomp ciepła typu monoblok) lub uprawnienia SEP oraz f-gazowe (w przypadku pomp ciepła typu split). Jeśli szukasz specjalistów oferujących usługi z zakresu montażu pompy ciepła, możesz zweryfikować uprawnienia kandydatów na kilka sposobów:

  • prośba o przedstawienie niezbędnych certyfikatów
  • sprawdzenie bazy Urzędu Dozoru Technicznego
  • sprawdzenie rejestru Krajowej Izby Gospodarczej.

 

By ograniczyć koszty swojej inwestycji i zagwarantować sobie sprawny, bezpieczny i przepisowy montaż pompy ciepła, uprawnienia operatorów są niezbędne. Dlatego też warto nawiązać współpracę z doświadczonym przedsiębiorstwem, które dba nie tylko o jakość swoich produktów, ale także komunikację z klientami i profesjonalne, kompleksowe podejście do realizacji zleceń. Jeśli więc szukasz pompy ciepła, w którą chcesz wyposażyć swój dom i potrzebujesz wsparcia specjalistów, skontaktuj się z nami. Doradcy Kołton wytłumaczą ci, przed jakim wyborem stoisz, a także podpowiedzą, jak dopasować możliwe rozwiązania do twoich potrzeb.

Firma KOŁTON organizuje od dłuższego czasu szkolenia kierowane do instalatorów oraz serwisantów naszych produktów – dowiedz się więcej o naszej Akademii Instalatora: https://www.kolton.pl/akademia-instalatora/