Baza wiedzy

Co to znaczy, że kocioł jest 5 klasy?

W Polsce kotły opalane węglem, ekogroszkiem lub pelletem są wykorzystywane w wielu domach, a widok powoli unoszącego dymu z komina nie jest czymś zaskakującym. Czasy, w których urządzenia te były odpowiedzialne za emisję olbrzymich ilości tlenku węgla do atmosfery, powoli odchodzą w zapomnienie, ponieważ nasze Państwo podejmuje starania mające na celu wyposażenie rodaków w nowoczesne piece. Od 1 lipca 2018 roku zaczął obowiązywać zakaz sprzedaży kotłów o klasie emisji niższej niż 5, ustalonej wg. normy PN-EN 303-5:2012. Czym różnią się tego rodzaju urządzenia? Jaki wpływ na środowisko mają kotły 5 klasy i ile mogą kosztować? W tym artykule powiemy Wam wszystko, co powinniście wiedzieć o tego rodzaju piecach.
5 klasa

Co to są dokładnie kotły 5 klasy?

Kotły 5 klasy posiadają zgodność z normą PN EN 303-5:2012. Są to kotły na ekogroszek, pellet, drewno. Ich wysoką jakość potwierdza certyfikat z akredytowanego laboratorium, gdzie badane są kotły pod względem wymagań dotyczących surowych emisji gazów.

ecomatix

Co charakteryzuje kotły 5 klasy?

Kotły 5 klasy ze śmiałością można zaliczyć do grupy nowoczesnych urządzeń, które znacznie prześcigają pod względem technologicznym modele z przeszłości. Korzystanie z nich jest wyjątkowo łatwe, posiadają one funkcję, które podnoszą wygodę użytkowania, a także w dużym stopniu ograniczają emisję szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery.

Nowoczesne kotły 5 klasy przede wszystkim przyczyniają się do dbania o środowisko. Ich wielką zaletą jest to, że są w stanie emitować 3 razy mniej pyłów niż urządzenia klasy 3. Co więcej, w porównaniu do pieców klasy 1, te obecnie sprzedawane w sklepach uwalniają nawet 50 razy mniej tlenku węgla!

Kolejnym aspektem, który wyróżnia kotły 5 klasy, jest ich wysoka sprawność. Dopuszczalna wartość minimalna dla tego parametru wynosi 88%. Dzięki temu będziecie mogli w znacznym stopniu ograniczyć ilość ekogroszku lub pelletu potrzebnego do ogrzania domu. W praktyce oznacza to duże oszczędności. Jest to jeden z głównych czynników, które zachęcają do zakupu tego typu urządzeń.

Dodatkowo wiele kotłów 5 klasy na pellet lub ekogroszek jest niemalże bezobsługowych. Dzieje się tak, ponieważ posiadają one duże zbiorniki na paliwo oraz automatyczny podajnik, który kontrolowany jest przez elektroniczny sterownik. Będzie on w inteligenty sposób zarządzał dosypywaniem ekogroszku lub pelletu, tak aby pracować w optymalny sposób. Co więcej, dzięki swojej konstrukcji, gwarantują one ograniczenie zabrudzenia powierzchni w pobliżu pieca. Praktyka pokazuje, że raz uzupełniony zbiornik na paliwo wystarczy uzupełniać co kilka dni i że kocioł rozpala się tylko raz na początku sezonu!

Chociaż nowoczesny kocioł 5 klasy potrafi być znacznie droższy, to jego zakup wiąże się z licznymi oszczędnościami w trakcie użytkowania. Obecnie należy liczyć się z wydatkiem co najmniej 8 tys. złotych. Jednak w praktyce koszt ten może być mniejszy, ponieważ wiele gmin i miast oferuje swoim mieszkańcom atrakcyjne dopłaty do zakupu nowego pieca o ekologicznych właściwościach.

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz