Baza wiedzy

Pompa ciepła czy piec elektryczny. Jaki sposób ogrzewania jest lepszy?

Centralne ogrzewanie instaluje się obecnie niemal w każdym nowym budynku mieszkalnym czy biurowym. Systemy grzewcze wykorzystujące pracę kotłów montuje się również przy okazji modernizacji obiektów, w których dotąd korzystano z mało ekonomicznych i nieekologicznych metod grzewczych. Kotły grzewcze to urządzenia służące do ogrzewania wody lub innej cieczy, która krąży w rurach centralnego ogrzewania i dopływa do każdego z grzejników. W tym artykule podpowiadamy, czym warto kierować się przy wyborze kotła c.o.
Pompa ciepła czy piec elektryczny. Jaki sposób ogrzewania jest lepszy?

Ogrzewanie każdego budynku jest podstawą dla komfortowego przebywania w nim, przez ludzi w okresie zimowym.

Firma KOŁTON produkuje najnowocześniejsze rozwiązania grzewcze jak piece na pellet czy pompy ciepła.

Technologia grzewcza pozwala na uzyskanie o wiele lepszych efektów niż jeszcze kilka lat temu. W tym wytworzenie ciepła bez szkody dla środowiska i o wiele niższym kosztem. Pośród wielu rozwiązań, na które można się zdecydować, warto przyjrzeć się dwóm, czyli piecowi elektrycznemu i pompie ciepła. W obu przypadkach mówimy o systemach zasilanych w różnym stopniu prądem. Co może rodzić pytanie, którą opcję lepiej wybrać. Należy jednak zaznaczyć, że oba rodzaje ogrzewania dają bardzo zbliżone efekty. Jednak to pewne ich specyficzne cechy będą decydowały o tym, na co jednak lepiej jest postawić.

Pompa ciepła czy piec elektryczny. Jaki sposób ogrzewania jest lepszy?

Ekonomiczność

Podstawę dla wyboru rozwiązania do ogrzewania stanowi opłacalność, która wynika z efektywności urządzeń. Dla wyliczeń warto przyjąć zawsze najlepsze z możliwych i dostępnych na rynku systemów grzewczych. Piec elektryczny najwyższej klasy wytworzy dokładnie tyle ciepła, ile pobierze energii. Jeśli pobierze 1 kWh prądu, tyle wytworzy też ciepła. Dla porównania pompa ciepła pobierając 1 kWh prądu, wytworzy ciepła pięć razy tyle. Kalkulacja wydaje się więc prosta. Należy jednak zwrócić uwagę na dwa ważne aspekty. Po pierwsze, piec elektryczny jest tanią inwestycją, lecz droższą w eksploatacji. Natomiast pompa ciepła to początkowo o wiele droższe przedsięwzięcie, które wraz z upływem czasu zaczyna się zwracać. Jeśli dodatkowo podłączymy w domu fotowoltaikę, wówczas każdy system grzewczy wyniesie nas o wiele taniej. Postawienie jednak na pompę i panele słoneczne pozwala na uzyskanie darmowego ogrzewania, które zwraca się w ciągu kilku lat. A biorąc pod uwagę fakt, że ich żywotność sięga 25 lat, uwzględniając odpowiednie i regularne przeglądy, sprawia, że otrzymujemy ciepło dla domu bezkosztowo przez kolejne dwie dekady.

Pompa czy piec?

Wybór rozwiązania grzewczego dla naszego domu sprowadza się jednakowo do tego, ile chcemy wydać na nie, a także czego oczekujemy. Warto mieć na uwadze, że możemy kontrolować zdalnie oba systemy, załączać je i weryfikować ich stan. Każde jest wygodne i nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery. Jednak wciąż należy pamiętać, że piec elektryczny potrzebuje znacznie więcej prądu, blisko pięć razy tyle, by ogrzać podobną powierzchnię. A jeśli nasza instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie wytworzyć w ciągu miesiąca podobnej wartości, wówczas zasilamy go energią z gniazdka, a wytwarzana jest najczęściej przez elektrownie węglowe, której produkt uboczny ulatuje do atmosfery. Oznacza to, że wciąż piec elektryczny generuje pośrednie zanieczyszczenia. Pompa ciepła jest od tego wolna, dlatego właśnie możemy uzyskać wiele różnych form dofinansowania, w postaci ulg termomodernizacyjnych. Oznacza to, że nasza początkowa inwestycja nie musi wymagać od nas pełnego wkładu. Jeśli więc chcemy wybrać system grzewczy dla naszego domu lepiej postawić na pompę, która jest równie wygodna, ale jej koszty eksploatacji są o wiele niższe, a przy tym jest wydajniejsza, na podobnej powierzchni, co piec elektryczny.
Zobacz więcej

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz