Baza wiedzy

Piec z podajnikiem czy bez – jaki wybrać?

Podczas budowy domu lub jego kompleksowej termomodernizacji jednym z podstawowych zadań każdego inwestora jest wybór sposobu ogrzewania budynku. Obecnie najpopularniejszym z nich montaż systemu C.O. wraz z wysokiej jakości kotłem. Wśród urządzeń grzewczych tego typu wyróżniamy modele z automatycznym podajnikiem oraz załadunkiem ręcznym. Które z nich sprawdzają się lepiej? Zachęcamy do lektury dalszej części naszego artykułu.
mężczyzna wsypuje pellet do kotła z podajnikiem

Zalety kotłów z podajnikiem

Kotły z podajnikiem należą do najnowocześniejszych urządzeń grzewczych. To ekologiczne i ekonomiczne piece z certyfikatami jakości. Jest to zdecydowanie najrozsądniejszy wybór, jeśli zależy Ci na najwyższej możliwej wydajności spalania przy zachowaniu niskiej emisyjności szkodliwych związków do atmosfery.

Produkowane współcześnie kotły na pellet i ekogroszek są praktycznie bezobsługowe, co zapewnia nieporównywalną z niczym wygodę użytkowania. Obecność zautomatyzowanego podajnika paliwa sprawia, że udział człowieka w procesie eksploatacji urządzenia jest redukowany do niezbędnego minimum. Komfort obsługi, brak wydzielania nadmiaru tlenku węgla, związków gazowych i cząstek stałych do atmosfery, podwyższona efektywność energetyczna, oszczędność opału prowadząca do niższych rachunków za ogrzewanie – wszystko to sprawia, że inwestycja w wysokiej jakości piec z podajnikiem to idealne rozwiązanie dla gospodarstw domowych.

mężczyzna wsypuje pellet do kotła z podajnikiem

Dla kogo piec zasypowy?

Choć nowoczesne kotły z podajnikiem mają wiele zalet, w jednej kwestii przegrywają z piecami z załadunkiem ręcznym. Mowa mianowicie o cenie. Te drugie są zdecydowanie tańsze, dlatego wybierają je osoby, którym zależy na oszczędności w momencie zakupu urządzenia.

Mimo że poniesione początkowo koszty związane z kupnem kotła z podajnikiem zwracają się w tracie eksploatacji, wielu inwestorów nie może pozwolić sobie na jednorazowy wydatek w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Cena pieców zasypowych jest nawet dwukrotnie niższa. Obsługa tych urządzeń nie jest specjalnie skomplikowana, a dzięki prostej budowie i dużej dostępności części zamiennych ich naprawa nie wymaga angażowania wyspecjalizowanych fachowców. Wiele prac konserwujących można wykonać samodzielnie, co obniża koszty eksploatacji.

Zobacz więcej

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz