Baza wiedzy

Za co odpowiada podajnik w kotle?

Na rynku istnieje kilka rodzajów kotłów centralnego ogrzewania. Poszczególne modele różnią się od siebie przede wszystkim budową. Według tego kryterium wyróżniamy automatyczne piece z podajnikiem oraz kotły z załadunkiem ręcznym. Czym jest podajnik i za co odpowiada? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.
kocioł

Podajnik, czyli jeden z najważniejszych elementów budowy kotła

Kotły C.O. to urządzenia zbudowane z kilku komponentów. Jednym z nich jest podajnik, czyli element składający się z rury osłonowej oraz zawartego w niej ślimaka lub tłoka (w zależności od jego typu). Napędzany jest z użyciem energii elektrycznej. Czynnik ten należy wziąć pod uwagę podczas aranżacji kotłowni.

Pojawienie się pieców wyposażonych w podajniki zrewolucjonizowało rynek urządzeń grzewczych. Ich obsługa stała się dzięki temu dużo prostsza i wygodniejsza. Element ten odpowiada bowiem za dobór odpowiedniej dawki paliwa, a następnie dostarczenie go do komory spalania. Zarówno ilość opału, jak i prędkość jego podawania dobierana jest automatycznie. To gwarancja nieprzerwanej i wydajnej pracy kotła. Ogranicza to również udział człowieka w całym procesie, a co za tym idzie, wpływa pozytywnie na wygodę obsługi urządzenia.

kocioł

Podajnik tłokowy czy ślimakowy – który sprawdzi się lepiej?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje podajników – tłokowe i ślimakowe. Ze względu na nowocześniejszą budowę oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery obecnie dużo popularniejsze są kotły z podajnikiem ślimakowym. To piece o najwyższej, piątej klasie ekologii. Kwalifikowane są do urządzeń niskoemisyjnych, czyli niewytwarzających dużych ilości tlenku węgla, pyłu kopalnianego i gazowych zanieczyszczeń organicznych. Kotły z żeliwnym lub stalowym ślimakiem znajdującym się w rurze podajnika pozwalają na uzyskanie najwyższej wydajności spalania, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej sprawności i mocy. Dzięki temu korzystanie z nich jest nie tylko ekologiczne, ale także opłacalne pod względem ekonomicznym.

Zobacz więcej

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz