Baza wiedzy

Sterowniki jako mózg i serce kotłów C.O.

Kotły C.O. to nowoczesne urządzenia grzewcze zapewniające dużą wydajność i efektywność energetyczną. Działają niemal bezobsługowo, gwarantując wysoki komfort użytkowania. Aby ich prawidłowa praca nie była w żaden sposób zakłócana, potrzebują odpowiednio dobranych sterowników. Jaka jest rola tych elementów? Dlaczego są uważane za mózg i serce współcześnie produkowanych pieców? O tym w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.
mężczyzna korzysta ze sterownika na ścianie

Jakie funkcje pełnią sterowniki w instalacji centralnego ogrzewania?

Sterowniki to główna część instalacji oraz element, który kieruje pracą całego systemu centralnego ogrzewania. Odpowiadają m.in. za regulację temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, sterowanie temperaturą wewnątrz kotła oraz ustalanie wybranej temperatury ciepłej wody użytkowej (CWU). Korzystanie ze sterowników ma na celu zapewnienie maksymalnej użyteczności instalacji C.O. oraz ułatwienie kontroli nad zamontowanym systemem. Prawidłowo dobrane gwarantują domownikom bezpieczeństwo i optymalny komfort cieplny, a także oszczędności związane z eksploatacją urządzeń grzewczych.

mężczyzna korzysta ze sterownika na ścianie

Rodzaje sterowników do pieców C.O.

Niektóre z aktualnie produkowanych kotłów C.O. są fabrycznie wyposażone w sterowniki umożliwiające ich prawidłową pracę. Jeśli jednak wybrany przez Ciebie piec nie ma tego elementu w standardzie, dokupienie go nie stanowi żadnego problemu. W zależności od rodzaju urządzenia wyróżniamy dwa podstawowe typy sterowników – do kotłów z podajnikiem oraz załadunkiem ręcznym.

Innym kryterium podziału jest metoda regulacji. Zgodnie z nim wyodrębnić można modele sterowane przyciskami manualnymi, poprzez ekran dotykowy oraz przez urządzenia mobilne. Te ostatnie należą do najbardziej zaawansowanych. Poza podstawowymi funkcjami umożliwiają również inteligentną obsługę urządzenia grzewczego, w tym ustalanie czasu załączania i wygaszania kotła, programowanie w ujęciu dziennym, weekendowym i tygodniowym, ustalanie temperatury z podziałem na dzień i noc oraz możliwość zdalnej zmiany mocy grzewczej, gdy domowników nie ma obecnie w mieszkaniu.

Zobacz więcej

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz