Baza wiedzy

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym. Teoria i praktyka

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie stanowiące główny element instalacji grzewczych w wielu polskich domach. Może być wykorzystywana nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu jest to produkt kompletny, będący znakomitą alternatywą dla tradycyjnego systemu z kotłem C.O. Interesuje Cię montaż pompy w Twoim domu? Zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu.

Koszty ogrzewania domu pompą ciepła

Najpopularniejszy mit na temat pomp ciepła dotyczy tego, że urządzenia te są bardzo drogie w zakupie i późniejszej eksploatacji, przez co tylko wybrani mogą pozwolić sobie na ich montaż. Zarówno cena produktu, jak i koszt jego instalacji zależne są przede wszystkim od rodzaju pompy. Inwestycja w sprawdzające się najlepiej w naszym klimacie modele typu powietrze-woda nie przewyższa kosztów budowy kotłowni gazowej. Możliwość skorzystania z licznych dotacji dla właścicieli gospodarstw stosujących urządzenia wykorzystujące odnawialne źródeł energii sprawia, że w wielu przypadkach okazuje się nawet tańszym rozwiązaniem.

Ogrzewanie domu przy użyciu pompy nie wymaga zakupu paliwa napędzającego urządzenie, ponieważ zasila je darmowa energia z powietrza atmosferycznego. Jedynym wydatkiem w trakcie eksploatacji pompy jest koszt prądu potrzebnego do zasilania sprężarki przetwarzającej energię w ciepło.

Czy pompa ciepła ogrzeje mój dom?

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych obawia się, że wybrana pompa nie zapewni odpowiedniego ogrzewania wszystkich pomieszczeń w budynku. Obawy te są bezpodstawne, ponieważ nowoczesne urządzenia z powodzeniem mogą stanowić jedyne źródło ciepła w obiekcie. Pompa ciepła powietrze-woda gwarantuje wysoką wydajność przez cały rok – pracuje nawet przy temperaturze -25°C. Podczas wyjątkowo mroźnych dni może współpracować z dodatkowym źródłem ciepła w postaci grzałki elektrycznej, kolektora słonecznego lub kotła na paliwo stałe. Zastosowanie hybrydowego systemu grzewczego to rozwiązanie jeszcze ekonomiczniejsze.

Czy pompa ciepła może współpracować z tradycyjnymi grzejnikami?

Pompy ciepła to produkty uniwersalne. Urządzenia można montować zarówno w budynkach dopiero wznoszonych, jak i obiektach już wybudowanych, poddawanych kompleksowej termomodernizacji. W tym drugim przypadku nie trzeba decydować się na wymianę dotychczasowych odbiorników, ponieważ pompa może być używana razem z tradycyjnymi grzejnikami. Aby ogrzewanie było efektywne, należy zdecydować się na model wysokotemperaturowy, pozwalający osiągnąć temperaturę zasilania ponad 65°C. Zwykła pompa niskotemperaturowa współpracująca z ogrzewaniem podłogowym nie jest dobrym wyborem. W urządzeniu tym używana do zasilania instalacji woda ma zbyt niską temperaturę, przez co nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej wydajności i efektywności pracy grzejników.

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz