Baza wiedzy

Jakie kotły nadają się do ogrzewania ekogroszkiem?

Rozwój nowoczesnych technologia sprawia, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania usprawniające pracę kotłów centralnego ogrzewania. Obecnie w ofertach producentów dominują modele z automatycznym podajnikiem, dobierającym ilość spalanego paliwa do potrzeb domowej instalacji grzewczej. Czy oznacza to, że piece z ręcznym załadunkiem wychodzą z użytku i nie są już stosowane? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w dalszej części naszego artykułu.
eko groszek

Jakie kotły nadają się do ogrzewania ekogroszkiem?

Wśród paliw stałych wykorzystywanych do ogrzewania budynków dużą popularnością cieszy się ekogroszek. Dla uzyskania optymalnej wydajności instalacji oraz utrzymania standardowych kosztów eksploatacji systemu grzewczego materiał ten musi być spalany w przystosowanym do tego urządzeniu. Jakie kotły nadają się do ogrzewania ekogroszkiem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

eko groszek

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to materiał pozyskiwany z wyselekcjonowanych złoży węgla kamiennego lub brunatnego. W porównaniu ze standardowym surowcem jest dużo mniejszy i pozbawiony miału, flotokoncentratu, mułu oraz pozostałych zanieczyszczeń mających wpływ na wysoką emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Jest opałem mniej toksycznym od zwykłego węgla – w jego składzie nie znajduje się tak dużo siarki, dzięki czemu podczas spalania nie wytwarza nadmiernych ilości dwutlenku węgla oraz pozostałych gazów cieplarnianych.

Największą zaletą ekogroszku jest jednak wysoka wartość opałowa (kaloryczność). Parametr ten osiąga poziom nawet 32 MJ/kg. To prawie dwa razy więcej niż w przypadku popularnego w ostatnim czasie pelletu. Oznacza to, że do uzyskania takiej samej ilości ciepła trzeba użyć o wiele mniej ekogroszku. Wysoka kaloryczność przekłada się więc na niższe koszty ogrzewania.

W jakich piecach pali się ekogroszkiem?

Uzyskanie optymalnego wyniku w zakresie kaloryczności możliwe jest wyłącznie przy wykorzystaniu odpowiedniego typu urządzenia. Do spalania ekogroszku przystosowane są specjalne kotły retortowe z podajnikiem, charakteryzujące się wysokim stopniem automatyzacji. Korzystanie z takiego pieca jest dzięki temu znacznie prostsze. Podajniki wspierane przez zaawansowane technicznie sterowniki najnowszej generacji gwarantują wygodną obsługę, maksymalnie dopasowaną do potrzeb użytkownika.

Nowoczesne kotły na ekogroszek to niskoemisyjne urządzenia o wysokiej sprawności. Spełniają wszystkie założenia międzynarodowej normy PN-EN 303-5:2015 oraz unijnej dyrektywy Ecodesign. Nie przyczyniają się do powstawania smogu i zmian klimatu poprzez nadmierną emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Do każdego produkowanego współcześnie pieca dodawany jest certyfikat potwierdzający 5 klasę ekologii, czyli zgodność z surowymi wymogami dotyczącymi ochrony środowiska.

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz