Aktualności

Czyszczenie pieca na ekogroszek – najważniejsze informacje

Regularne i staranne czyszczenie pieca na ekogroszek to jeden z głównych sposobów na maksymalne przedłużenie jego żywotności, a także zwiększenie wydajności urządzenia. Jeśli jesteś użytkownikiem tego rodzaju kotła lub przymierzasz się do jego zakupu, koniecznie dowiedz się, jak poprawnie czyścić piec na ekogroszek, jak często przystępować do tej czynności i wreszcie dlaczego to tak istotny element dbania o kocioł. Przed tobą garść podstawowych informacji dotyczących czyszczenia pieca na ekogroszek.

Piec na ekogroszek: czyszczenie i jego cel

Naturalną konsekwencją regularnego użytkowania kotła na ekogroszek jest powstawanie i gromadzenie się wewnątrz urządzenia sadzy i popiołu. Ich nadmierna ilość prędzej czy później zacznie negatywnie wpływać na ogólną wydajność kotła: stopniowo będzie zwiększać się ilość zużywanego paliwa, może także dojść do zatkania czopucha (elementu łączącego otwory wylotowe spalin z kanałami kominowymi), co z kolei będzie skutkować wydostawaniem się dymu na zewnątrz przewodów.

Jak działa pompa ciepła

Na tym etapie jedynym możliwym rozwiązaniem będzie już usługa profesjonalnego czyszczenia kotła. By uniknąć tych nieprzyjemności, większych wydatków i wreszcie niebezpieczeństwa, warto kilka razy w miesiącu poświęcić chwilę na dokładne wyczyszczenie pieca na ekogroszek.

Jak często czyścić piec na ekogroszek?

Decydując się na zakup takiego kotła, należy liczyć się z tym, że czyszczenie paleniska pieca na ekogroszek, jak również innych przewodów to konieczność. Częstotliwość takiej czynności będzie zależała od kilku czynników, m.in.:

  • rodzaj kotła
  • jakość stosowanego ekogroszku
  • intensywność palenia
  • obciążenie urządzenia
  • poprawność montażu i eksploatacji.

 

Co ile więc czyścić piec na ekogroszek? Według zaleceń producentów piec należy czyścić nie rzadziej niż raz w tygodniu. Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy to już czas na przeprowadzenie czyszczenia, zwróć uwagę na warstwę sadzy w komorze spalania – jeśli jej grubość przekracza 2–3 mm, to odpowiedź brzmi: tak! Warto pamiętać, że czynność ta nie jest tak czasochłonna i problematyczna, jak mogłoby się wydawać. Dodajmy wreszcie, że im częściej wykonujesz czyszczenie pieca, tym krócej będzie trwał każdy następny raz.

Jak długo trwa czyszczenie pieca na ekogroszek?

W zależności od stopnia zabrudzenia pieca i zapchania przewodów czas trwania czyszczenia kotła może różnić się w każdym przypadku. Śmiało można jednak założyć, że jednorazowe podstawowe czyszczenie pieca na ekogroszek powinno zająć ok. 15–20 minut. Dodatkowo od czasu do czasu warto poświęcić również dodatkowe 10 minut na przeczyszczenie czopucha wraz z czujnikiem temperatury spalin oraz kanału napowietrzania retorty.

Co przygotować do czyszczenia pieca?

Do wyczyszczenia pieca przydadzą się podstawowe narzędzia, które umożliwią ci sprawne działanie, a także podstawowe środki bezpieczeństwa. Większość z nich powinna stanowić wyposażenie każdego kotła, jeśli jednak czegoś brakuje, warto na własną rękę skompletować zestaw i trzymać go w jednym miejscu, najlepiej w kotłowni.

Jak działa pompa ciepła

Przede wszystkim nie czyść pieca na ekogroszek w trybie pracy. Zanim przystąpisz do czyszczenia kotła, włącz tryb podtrzymywania ognia i pozwól urządzeniu ostygnąć. Przydać może się również odkurzacz budowlany, jeśli więc takim dysponujesz, warto mieć go pod ręką.

Czyszczenie pieca na ekogroszek: kocioł i kanał napowietrzania retorty

Jesteś przygotowany, wiesz jaki cel ma twoje działanie, a więc przejdźmy do rzeczy! Jeśli chodzi o czyszczenie właściwe kotła na ekogroszek, warto wiedzieć jaki posiadamy model kotła. Jeśli jest to kocioł Ecomatix z pionowym ułożeniem półek, wystarczy regularnie co tydzień ruszyć rączką przegarniającą zamontowaną z boku kotła a raz w na kilka miesięcy odkręcić wyczystkę z boku kotła i wybrać wszystko co się tam nagromadziło. Natomaist jeśli jesteś w posiadaniu kotła Duox z poziomym ułożeniem półek, zacznij od wyciągnięcia turbulatorów spalin przy pomocy pogrzebacza. Uwaga – należy wcześniej wygasić piec i poczekać aż się schłodzą. Otrzep je z sadzy, a zalegający popiół zepchnij zgarniaczem na niższy poziom pieca. Użyj szczotki, by pozbyć się sadzy ze ścianek górnego poziomu oraz okolic drzwiczek. Kiedy sprzątniesz dokładnie górny poziom, zamontuj turbulatory i przejdź do dolnego poziomu. Tutaj powtórz czynności: zepchnij popiół niżej, pozbądź się sadzy. Po uprzątnięciu kolejnego poziomu otwórz drzwiczki paleniskowe: pozbądź się popiołu z deflektora spalin i omieć wszystko zmiotką.

Czas na popielnik: wysyp nagromadzony popiół do wiaderka (możesz również użyć szuflady na popiół), a następnie pozbądź się pozostałości sadzy i popiołu. Na tym etapie możesz również wyczyścić kanał napowietrzania retorty. W tym celu zlokalizuj dykiel przykręcony na spodzie retorty i odkręć odkręć śrubę. Zsuń go (być może będziesz musiał pomóc sobie młotkiem), wyczyść wnętrze zmiotką i załóż z powrotem. Na końcu zamknij wszystkie drzwiczki i pokrywę, taką czynność należe powtarzać raz na dwa tygodnie conajmniej.

To jak często będziemy musieli czyścić kocioł zależne jest również od ciągu komina oraz od jakości spalanego ekogroszku. Im gorszej jakości jest węgiel (mniejsza kaloryczność, duża ilość popiołu i sadzy) tym częściej należy czyścić piec.

Jak wyczyścić piec na ekogroszek: czopuch

Jeśli przy danym czyszczeniu chcesz również wyczyścić czopuch, najlepiej będzie od tego zacząć. Najłatwiej bowiem będzie przesunąć zanieczyszczenia w głąb pieca, a później usunąć je podczas czyszczenia kotła. Zlokalizuj więc wyczystkę czopucha, która znajduje się z tyłu pieca, odkręć śruby i ściągnij drzwiczki. Przeczyść czujnik temperatury spalin, przepustnicę spalin ustaw z kolei na możliwie jak najbardziej otwartą – w ten sposób wymieciesz jak najwięcej sadzy. Popiół i sadzę zsuń w głąb pieca, usuniesz je przy czyszczeniu kotła. Na koniec zamknij otwór i dokręć śruby.

Kołton: wsparcie i nowoczesne rozwiązania

Jeśli masz wątpliwości lub pytania dotyczące czyszczenia pieca na ekogroszek, na każdym etapie pracy możesz skontaktować się ze specjalistami, by zasięgnąć ich porady. Jeśli z kolei szukasz nowoczesnego i wydajnego kotła, koniecznie sprawdź ofertę Kołton. Daj nam znać, czego potrzebujesz, a my dopasujemy najlepsze rozwiązania do twojej inwestycji.