Baza wiedzy

Jakie zalety mają wysokotemperaturowe pompy ciepła?

Czy jest możliwe, aby pogodzić ze sobą ekologię z ekonomią? Okazuje się, że tak. Odpowiedzią na obie te potrzeby jest hybrydowy system grzewczy, który zadba nie tylko o środowisko naturalne, lecz także o Twój portfel.
Jakie zalety mają wysokotemperaturowe pompy ciepła?

Jeżeli interesuje cię ekologia, a przy okazji chciałbyś obniżyć swoje rachunki za prąd, to powinieneś zainteresować się pompami ciepła.

Te nowoczesne i energooszczędne urządzenia grzewcze wybiera obecnie coraz więcej Polaków, zastępując nimi przestrzale piece i kotły na paliwo stałe. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wysokotemperaturowe pompy ciepła. Jakie są ich główne zalety?

Jakie zalety mają wysokotemperaturowe pompy ciepła?

Jakie rodzaje pomp ciepła wyróżniamy?

Po względem źródła pozyskiwania ciepła wyróżniamy tutaj: pompy gruntowe, pompy wodne, pompy powietrzne oraz pompy powietrze-woda. Innym podziałem jest podział na: pompy niskotemperaturowe i wysokotemperaturowe. Te pierwsze zasilają instalację grzewczą wodą o temperaturze 30-40 stopni Celsjusza i dobrze współpracują z takimi systemami grzewczymi, jak: ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe. Te drugie z kolei mogą wytwarzać wodę o temperaturze dochodzącej aż do 80 stopni, dlatego dobrze łączą się z tradycyjną instalacją rurową i  grzejnikami wysokotemperaturowymi.

Czym wyróżniają się wysokotemperaturowe pompy ciepła?

Pompy takie przede wszystkim pozwalają na ogrzanie wody nawet przy bardzo niskich, ujemnych temperaturach, bez wsparcia grzałki czy kotła. Do tego zużywają niewiele prądu, gdyż aż 65 procent energii do ich zasilania pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Pozwalają także na łączenie z coraz bardziej popularnymi instalacjami fotowoltaicznymi. Zwłaszcza warto zwrócić uwagę na wysokotemperaturowe pompy ciepła powietrze-woda marki Kołton, które posiadają następujące zalety:

 • pracę pompy w temperaturze do -25 stopni Celsjusza,
 • niskie zużycie energii,
 • wskaźnik COP (współczynnik wydajności) powyżej 5,0 czyli o 20-40 procent wyższy od pomp innych firm,
 • izolacja akustyczna minimalizująca hałas,
 • temperaturę zasilania ponad 65 stopni Celsjusza,
 • funkcję pracy w okresie letnim jako klimatyzacji,
 • parownik ze zwiększoną powierzchnią wymiany ciepła, specjalnie dostosowany do warunków klimatycznych panujących w Europie Wschodniej,
 • odzysk ciepła z nagrzanego parownika po rozmrażaniu,
 • wielofunkcyjne liczniki,
 • tryb nocny z możliwością wyciszenia pompy,
 • montaż całej jednostki na zewnątrz budynku, bez konieczności prowadzenia drogi gazowej do wnętrza budynku i przeprowadzania inwazyjnych odwiertów,
 • wielostopniowe zabezpieczenie przed zamarzaniem części wodnej znajdującej się na zewnątrz budynku,
 • doskonałe funkcjonowanie zarówno w budynkach nowych, jednorodzinnych, jak i budynkach modernizowanych oraz budynkach użyteczności publicznej.

Dlatego też wysokotemperaturowe pompy ciepła powietrze-woda to idealne w naszym klimacie rozwiązanie dla uzyskania optymalnego ogrzania pomieszczeń, przy jednoczesnym minimalnym wykorzystaniu dodatkowego źródła, takiego jak np. grzałki elektryczne. Pompy te doskonale sprawdzą się również wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe wprowadzenie radykalnych zmian w instalacji grzewczej, jak np. większych budynkach mieszkalnych czy obiektach zabytkowych.
Zobacz więcej

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz