Aktualności

Samodzielny montaż pompy ciepła – co warto wiedzieć?

Samodzielny montaż pompy ciepła – co warto wiedzieć?

Według niektórych każdorazowy montaż pompy ciepła to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko funduszy i czasu, ale i obecności fachowców. Z drugiej strony każdy majsterkowicz stwierdzi, że instalacja takiego urządzenia nie może być aż tak skomplikowana i czasochłonna! Czy oznacza to, że samodzielny montaż pompy ciepła jest możliwy? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na działanie w pojedynkę, pamiętaj, że przyda się tutaj nie tylko zmysł techniczny i niezbędne narzędzia, ale także kilka cennych wskazówek. Oto, co warto wiedzieć o samodzielnym montażu pompy ciepła.

Samodzielny montaż pompy ciepła

Samodzielny montaż pompy ciepła – w jakich okolicznościach?

Warto zacząć od tego, że nie każda pompa ciepła nadaje się do samodzielnego montażu. W przypadku urządzeń typu split, które składają się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej, osoba instalująca musi dokonać prac w obrębie systemu chłodniczego pompy. Do tego z kolei wymagane są uprawnienia F-gazowe nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego, odpowiednie umiejętności instalatora oraz specjalistyczne narzędzia. Ponadto montaż pompy ciepła typu split musi zostać dokładnie sprawdzony pod względem szczelności – również przez osobę upoważnioną. Samodzielny montaż pompy będzie niemożliwy również w przypadku urządzenia typu powietrze-woda: wymaga wielu przygotowań i jest po prostu zbyt skomplikowany.

Jak działa pompa ciepła

Być może postawiłeś jednak na kompaktową pompę typu monoblok – tutaj zakres prac montażowych jest tutaj dużo mniejszy. Takie urządzenie to jedna niepodzielna jednostka zamknięta w obudowie, co ułatwia jej transport i przenoszenie już w okolicy twojego domu, jak również samą instalację. W zależności od firmy, modelu urządzenia czy ilości wymaganych urządzeń koszt profesjonalnego montażu pompy ciepła może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli z kolei zastanawiasz się, ile trwa montaż pompy ciepła, odpowiedź zależy tutaj również od umiejętności i doświadczenia samego instalatora, przyjmuje się jednak, że ok. 2 lub 3 dni robocze. W zamian otrzymujesz jednak pewność, że pompa została zamontowana poprawnie, a ty możesz cieszyć się nie tylko optymalnym komfortem cieplnym, ale także wzorową wydajnością urządzenia.

Pompa ciepła i jej montaż: co warto wiedzieć?

Jeśli planujesz montaż pompy ciepła, musisz wiedzieć o tym, że wszystkie błędy popełnione na etapie instalacji mogą mieć wpływ na wydajność pracy pompy w przyszłości. Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na efektywność całego systemu, a więc nie tylko na codzienny komfort użytkowania pompy, ale także na koszty jej eksploatacji. Jak widać, samodzielna instalacja urządzenia to z jednej strony spora oszczędność, z drugiej jednak dość duże ryzyko. Jeśli na tym etapie masz wątpliwości, najlepiej będzie zlecić montaż profesjonalnej ekipie. Jeżeli jednak chcesz działać na własną rękę, koniecznie działaj zgodnie z zaleceniami producenta, pamiętaj także o kilku kluczowych kwestiach.

 1. Dobierz moc urządzenia.
  Wydajna i niezawodnie działająca pompa ciepła to w dużej mierze efekt skutecznego doboru mocy urządzenia jeszcze na długo przed rozpoczęciem prac montażowych.
 2. Stwórz projekt instalacji.
  Plan działania to podstawa powodzenia: uwzględnij w nim wszystkie etapy montażu, od przygotowania fundamentu, przez ułożenie przewodów zasilania i powrotu oraz przewodów elektrycznych, aż po wykonanie odpływu mrozoodpornego.
 3. Przygotuj miejsce montażu.
  Montaż pompy ciepła na zewnątrz to kwestia wybrania dobrego miejsca na urządzenie: najlepiej takiego, które jest osłonięte od wiatru, nienarażone na nadmierną ekspozycję słoneczną, a także oddalone od innych urządzeń, które mogą wpłynąć na wydajność pompy.
 4. Przetestuj szczelność instalacji.
  Szczelność układu przewodów hydraulicznych to właściwy najważniejszy warunek wydajnego funkcjonowania urządzenia; przede wszystkim powinny być ułożone we właściwym miejscu, zanim przejdziesz do kolejnego etapu upewnij się również, że cały układ jest szczelny.
 5. Zadbaj o izolację termiczną przewodów.
  Najważniejsze podzespoły, a także wszystkie przewody pompy ciepła powinny zostać odpowiednio zaizolowane, co uniemożliwi występowanie strat ciepła w układzie.
Jak działa pompa ciepła

Pompa ciepła – montaż a uprawnienia SEP

Niezależnie od tego, jaki rodzaj pompy ciepła instalujesz w swoim domu, w zakres prac montażowych wchodzi wykonanie szeregu połączeń elektrycznych – poszczególne elementy systemu są ze sobą połączone i nie ma mowy o działaniu układu bez zasilania prądem. Jeśli posiadasz więc uprawnienia elektryka (SEP), nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś załatwił sprawę samodzielnie. W przeciwnym wypadku konieczne będzie wezwanie profesjonalnego elektryka, który weźmie na siebie kwestię połączeń elektrycznych w twoim układzie ogrzewania.

Masz wątpliwości? Zaufaj specjalistom!

To, ile kosztuje montaż pompy ciepła bardzo często stanowi podstawowy argument za tym, żeby spróbować samodzielnej instalacji. Warto jednak pamiętać, że działanie na własną rękę – zwłaszcza jeśli nie jest się biegłym w kwestiach technicznych – wiąże się ze sporym ryzykiem. Samodzielny montaż pompy ciepła na pewno powinien zostać dokładnie zaplanowany, warto również upewnić się, że dysponujesz niezbędną wiedzą, umiejętnościami i narzędziami. W przeciwnym wypadku nie ryzykuj: wybierając urządzenie, wybierz opcję z fachowym montażem lub prostą w montażu od strony chłodniczej pompę typu monoblok. W ten sposób zaoszczędzisz czas i zyskasz gwarancję wydajności, a właśnie pompy ciepła typu monoblok to jedna ze specjalności firmy Kołton!

Zobacz pompy ciepła Kołton: https://www.kolton.pl/produkty/pompy-ciepla/