Baza wiedzy

Co wyróżnia nowoczesne systemy grzewcze?

Z punktu widzenia efektywności działania nowoczesnych systemów grzewczych kluczowe znaczenie ma zamontowane źródło ciepła. Do nieodłącznych elementów wydajnych, a zarazem zrównoważonych instalacji należą w tym kontekście kotły na biomasę (np. na pellet) oraz pompy ciepła.
Co wyróżnia nowoczesne systemy grzewcze?

W opinii ekspertów kotły grzewcze na paliwa kopalne osiągnęły już kres możliwości…

…i nie należy po nich oczekiwać żadnych rewolucyjnych usprawnień szczególnie że na 2050 rok politycy planują całkowitą dekarbonizację europejskiej gospodarki. W efekcie stosowana od lat technologia wytwarzania ciepła poprzez procesy spalania gazu i węgla jest systematycznie zastępowana przez nowoczesne systemy grzewcze wykorzystujące możliwości energii odnawialnej. Do ich zadań należy nie tylko pozyskiwanie energii cieplnej czy ogrzewanie c.w.u., ale nawet akumulacja ciepła. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom dom może w dużej mierze (a w przyszłości nawet całkowicie) pozostać niezależny energetycznie od zewnętrznych dostawców.

Co wyróżnia nowoczesne systemy grzewcze?

Co zaliczamy do nowoczesnych systemów grzewczych?

Z punktu widzenia efektywności działania nowoczesnych systemów grzewczych kluczowe znaczenie ma zamontowane źródło ciepła. Do nieodłącznych elementów wydajnych, a zarazem zrównoważonych instalacji należą w tym kontekście kotły na biomasę (np. na pellet) oraz pompy ciepła. Są nie tylko przyjazne środowisku, ale również przystępne cenowo, przez co na inwestycję w OZE może sobie pozwolić coraz większa liczba klientów. Warto przy tym podkreślić, że wybór pompy ciepła wiąże się z możliwością uzyskania korzystnego dofinansowania z proekologicznych programów. Dodatkowo gwarantują one obniżenie kosztów eksploatacji, plus wyróżniają się dłuższą żywotnością niż urządzenia konwencjonalne.

Urządzenia grzewcze firmy Kołton  nowoczesne, czyli wszechstronne

Najlepszą opcją przy planowaniu nowoczesnego systemu grzewczego wydaje się inwestycja w dwa źródła ciepła działające niezależnie od siebie. Obecnie największą popularnością cieszą się piece co na pellet bądź ekogroszek od firmy Kołton, ponieważ stanowią one stabilne i łatwe w kontrolowaniu urządzenia. Do najbardziej ekologicznych i najtańszych w codziennej eksploatacji zalicza się natomiast pompy ciepła. Jeśli jednak zdecydujemy się na układ hybrydowy, zyskamy gwarancję optymalnej temperatury z możliwością pozyskiwania energii z otoczenia. Co ważne, kocioł nie musi pracować w trybie ciągłym – może służyć jako źródło dodatkowe w sytuacjach, gdy pompa ciepła nie jest w stanie pracować z ustaloną mocą nominalną (np. podczas dużych mrozów).

Pompy ciepła wymagają do działania energii elektrycznej, dlatego równie często zaleca się połączenie ich z panelami fotowoltaicznymi, aby uzyskać jeszcze większą oszczędność energii. Takie zestawienie nowoczesnych technologii jest ogromnie korzystne, gdyż oznacza samowystarczalność energetyczną budynku i uniezależnienie się od coraz dotkliwszych wzrostów cen mediów. Jednocześnie dzięki pompie ciepła można magazynować energię elektryczną w postaci energii cieplnej. Przekłada się to również na zwiększenie stopnia wykorzystania całego wyprodukowanego prądu. W efekcie sprzężenie systemów jest rozwiązaniem przyjaznym nie tylko dla otoczenia, ale i dla naszego portfela.

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz