Baza wiedzy

Jak działają piece pelletowe?

Kryzys związany z dostępnością paliw kopalnych oraz ich rosnącymi cenami sprawia, że coraz więcej osób zaczyna interesować się przejściem na technologie pozyskiwania ciepła bazujące na spalaniu biomasy.
Jak działają piece pelletowe?

Najnowsza technologia

Kryzys związany z dostępnością paliw kopalnych oraz ich rosnącymi cenami sprawia, że coraz więcej osób zaczyna interesować się przejściem na technologie pozyskiwania ciepła bazujące na spalaniu biomasy. Popularnością cieszą się przede wszystkim urządzenia na pellet, czyli sprasowane pod wysokim ciśnieniem suche odpady drzewne przyjmujące formę kompaktowych granulek. Za montażem pieców pelletowych przemawia ich proekologiczny charakter, gdyż spalanie opału powoduje emisję niewielkiej ilości dymu oraz pyłu. Ponadto pellet to paliwo nad wyraz praktyczne, ponieważ zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż węgiel i nie powoduje zanieczyszczenia kotłowni. Warto również wspomnieć, że jest to rozwiązanie dostępne w przystępnej cenie, a przy tym niezwykle wygodne w użytkowaniu.

Jak działają piece pelletowe?

Najważniejsze elementy pieca pelletowego

Piec pelletowy od standardowych urządzeń na węgiel lub gaz różni się sposobem pozyskiwania energii z opału, co wynika z jego odmiennej budowy – do spalania dochodzi bowiem nie na ruszcie, a w palniku. Element znajduje się w korpusie pieca razem z grzałką elektryczną, która służy do automatycznego rozpalania paliwa. Podstawę konstrukcji stanowi także podajnik oraz zasobnik do magazynowania pelletu. Podajniki mogą być integralnie złączone z piecem, choć dostępne są również modele zewnętrzne, które należy montować tuż obok urządzenia. Najbardziej pożądaną przez konsumentów opcją pozostają jednak wbudowane podajniki automatyczne, które nie tylko nie zabierają dodatkowego miejsca w kotłowni, ale ogromnie ułatwiają obsługę kotła. Dodatkowo piece pelletowe z podajnikiem firmy Kołton zostały wyposażone w zabezpieczenia przeciwpożarowe – w tym czujniki temperatury oraz zawory schładzające – aby zapewnić użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo.

W jaki sposób dochodzi do spalania pelletu w piecu?

Praca pieca rozpoczyna się od pobrania niewielkiej ilości znajdującego się w zasobniku opału i przetransportowania go aż do palnika, gdzie zostaje rozpalony przez zapalarkę. Fotokomórka po pojawieniu się płomienia inicjuje stopniowe dostarczanie pelletu, a wentylator nadmuchowy dba o podtrzymanie ognia. Paliwo jest podawane aż do momentu, gdy zostanie osiągnięta zadana temperatura wody w obiegu. Wówczas po dopaleniu pobranej porcji opału następuje wygaszenie płomienia. Dochodzi także do wznowienia pracy wentylatora nadmuchowego, który ma za zadanie oczyścić palnik i ruszt ze śladowych ilości wytworzonego popiołu. Jeśli termostat nada sygnał o konieczności ponownego uruchomienia procesu, następuje powtórzenie całej procedury. Nowoczesne piece oferowane przez firmę Kołton z Jabłonki działają w pełni zautomatyzowany sposób, nie wymagając żadnej dodatkowej ingerencji. Użytkownik musi jedynie ustawić na sterowniku odpowiednią temperaturę oraz okresowo uzupełniać opał w zasobniku.

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz