Baza wiedzy

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła to bardzo prosta i mądra technologia pozwalająca ekologicznie i niskim kosztem utrzymywać ciepło we wnętrzu domu. Wyjaśniamy, jak działa to urządzenie i dlaczego jest tak przydatne.
Zasada działania pompy ciepła

Czym dokładnie jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje energię cieplną pochodzącą z otoczenia (ziemi, powietrza i wody). Jego zasada pracy oparta jest na typowych przemianach fizycznych, które zachodzą w urządzeniu: parowaniu, sprężaniu, skraplaniu oraz rozprężaniu.

Do wykorzystania ciepła z otoczenia, pompa ciepła potrzebuje tylko niewielkiej mocy elektrycznej do napędu procesów i do działania pompy obiegowej.  Poszczególne pompy mogą różnić się między sobą technologią i ceną, w zależności od tego, czy pozyskują energię z powietrza, gruntu, czy z wody.

Zasada działania pompy ciepła

Sposób działania pompy ciepła

Proces techniczny ogrzewania za pomocą takiej pompy można opisać w 3 częściach:

  1. System źródła ciepła, który pobiera energię potrzebną ze środowiska – zazwyczaj jest to ciecz absorbująca ciepło z otoczenia, np. z gruntu lub wód gruntowych, i transportująca je do pompy ciepła. Wyjątkiem są powietrzne pompy ciepła: powietrze zewnętrzne jest zasysane przez wentylator, który dostarcza ciepło z otoczenia bezpośrednio do pompy ciepła.
  2. Pompa ciepła, która powoduje, że odzyskane ciepło z otoczenia jest użyteczne – W wymienniku ciepła, tzw. parowniku, następuje przekazanie energii środowiska z pierwszego obiegu do czynnika chłodniczego (w postaci gazowej). Efektem jest odparowanie czynnika chłodniczego. Para czynnika chłodniczego jest pobierana przez sprężarkę. Podnosi ona poziom temperatury czynnika chłodniczego, więc staje się cieplejszy. W innym wymienniku ciepła tzw. skraplaczu, gorący czynnik chłodniczy w postaci gazu pod wysokim ciśnieniem jest skraplany i oddaje ciepło. Następnie skroplony czynnik chłodniczy trafia do zaworu rozprężnego. Tam ponownie zmniejsza się jego ciśnienie, a czynnik zmienia stan skupienia na ciekły.
  3. System dystrybucji i przechowywania ciepła, który rozprowadza lub tymczasowo przechowuje ciepło w domu – w instalacji grzewczej ogrzewanego budynku zwykle krąży woda jako czynnik grzewczy. Woda przejmuje ciepło, które czynnik chłodniczy oddał w skraplaczu w trakcie skraplania i kieruje go do systemu dystrybucji, takiego jak ogrzewanie płaszczyznowe lub grzejniki, do zbiornika wody grzewczej lub ciepłej wody użytkowej.

Zobacz więcej

mężczyzna

Nie wiesz jak dopasować właściwe rozwiązanie?

Określ swoje potrzeby, a my dobierzemy rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

Uruchom formularz