Pompa ciepła monoblok
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pomp ciepła. Poszczególne modele różnią się od siebie budową, parametrami oraz sposobem montażu. Dwoma najpopularniejszymi typami są urządzania typu monoblok i split. Chodź działanie obu opiera się na tej samej zasadzie, różnice pomiędzy nimi są znaczne. Pompa ciepła monoblok to urządzenie zamknięte w jednym module. Wszystkie komponenty i części składowe znajdują się w tej samej obudowie. Jest ona szczelnie zaizolowana i odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Dzięki temu cała pompa jest pojedynczą jednostką, co znacząco ułatwia montaż i skraca jego czas. Instalacja urządzenia ogranicza się do połączenia z systemem centralnego ogrzewania. Pompy monoblok fabrycznie napełnione są czynnikiem chłodniczym, w związku z czym ich montaż nie wymaga zatrudnienia fachowca z odpowiednimi uprawnieniami f-gazowymi.
Inaczej jest w pompach split, gdzie zestaw zawiera dwie oddzielne jednostki. Pierwsza z nich montowana jest na zewnątrz, a druga wewnątrz budynku. Element zewnętrzny składa się z wentylatora, parownika, sprężarki i zaworu rozprężnego. Wewnętrzny natomiast ze skraplacza, pompy obiegowej, wymiennika ciepła i mechanizmu sterującego. Jednostki połączone są ze sobą przewodami, wewnątrz których krąży czynnik chłodniczy. Doprowadzany do instalacji rurami z układu zewnętrznego gaz trafia do skraplacza, skąd oddaje ciepło do poszczególnych pomieszczeń. Choć koszt zakupu pompy typu split jest niższy, to jej montaż i późniejsza eksploatacja są droższe. Instalator urządzenia musi legitymować się dokumentem uprawniającym do pracy ze specjalistycznymi czynnikami chłodzącymi. Zatrudnienie takiej osoby wymaga dodatkowych kosztów. Co więcej, pompy te muszą przechodzić coroczne przeglądy szczelności. W przypadku pompy ciepła monoblok nie jest to konieczne.
Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła monoblok?
Pompa ciepła monoblok to urządzenie o licznych zaletach. Przede wszystkim warto wspomnieć tu o wyjątkowej szczelności. Wynika to z zamkniętej hermetycznie obudowy, nieprzepuszczającej powietrza. Pompa wypełniana jest gazem w momencie produkcji, dzięki czemu przez cały okres użytkowania nie wymaga rozkręcania i „zaglądania” do środka.
Kolejnym z niewątpliwych atutów jest doskonała izolacja akustyczna. Urządzenie nie generuje nadmiernego hałasu. Praca pompy monoblok jest znacznie cichsza od modelu typu split. Cecha ta jest szczególnie istotna w przypadku obiektów wypoczynkowych oraz budynków, w których mieszkają małe dzieci. Konstrukcja składająca się wyłącznie z jednego modułu sprawia, że podczas montażu nie ma konieczności wydzielania specjalnego pomieszczenia do instalacji urządzenia. Pompy można montować poza budynkiem, nawet w znacznej odległości od niego. Warto jednak pamiętać, że modele te wymagają zabezpieczenia przed zamarznięciem wody w rurach. Zwykle używa się do tego specjalnych zaworów antyzamrożeniowych.