flag sk
flag sk
eu

Loading color scheme

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła to bardzo prosta i mądra technologia pozwalająca ekologicznie i niskim kosztem utrzymywać ciepło we wnętrzu domu. Wyjaśniamy, jak działa to urządzenie i dlaczego jest tak przydatne. 

Czym dokładnie jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje energię cieplną pochodzącą z otoczenia (ziemi, powietrza i wody). Jego zasada pracy oparta jest na typowych przemianach fizycznych, które zachodzą w urządzeniu: parowaniu, sprężaniu, skraplaniu oraz rozprężaniu.

Do wykorzystania ciepła z otoczenia, pompa ciepła potrzebuje tylko niewielkiej mocy elektrycznej do napędu procesów i do działania pompy obiegowej.  Poszczególne pompy mogą różnić się między sobą technologią i ceną, w zależności od tego, czy pozyskują energię z powietrza, gruntu, czy z wody.

Sposób działania pompy ciepła

Proces techniczny ogrzewania za pomocą takiej pompy można opisać w 3 częściach: 

  • - System źródła ciepła, który pobiera energię potrzebną ze środowiska - zazwyczaj jest to ciecz absorbująca ciepło z otoczenia, np. z gruntu lub wód gruntowych, i transportująca je do pompy ciepła. Wyjątkiem są powietrzne pompy ciepła: powietrze zewnętrzne jest zasysane przez wentylator, który dostarcza ciepło z otoczenia bezpośrednio do pompy ciepła.


    - Pompa ciepła, która powoduje, że odzyskane ciepło z otoczenia jest użyteczne - W wymienniku ciepła, tzw. parowniku, następuje przekazanie energii środowiska z pierwszego obiegu do czynnika chłodniczego (w postaci gazowej). Efektem jest odparowanie czynnika chłodniczego. Para czynnika chłodniczego jest pobierana przez sprężarkę. Podnosi ona poziom temperatury czynnika chłodniczego, więc staje się cieplejszy. W innym wymienniku ciepła tzw. skraplaczu, gorący czynnik chłodniczy w postaci gazu pod wysokim ciśnieniem jest skraplany i oddaje ciepło. Następnie skroplony czynnik chłodniczy trafia do zaworu rozprężnego. Tam ponownie zmniejsza się jego ciśnienie, a czynnik zmienia stan skupienia na ciekły.


    - System dystrybucji i przechowywania ciepła, który rozprowadza lub tymczasowo przechowuje ciepło w domu - w instalacji grzewczej ogrzewanego budynku zwykle krąży woda jako czynnik grzewczy. Woda przejmuje ciepło, które czynnik chłodniczy oddał w skraplaczu w trakcie skraplania i kieruje go do systemu dystrybucji, takiego jak ogrzewanie płaszczyznowe lub grzejniki, do zbiornika wody grzewczej  lub ciepłej wody użytkowej.