Pompa ciepła – koszty

Cena pompy ciepła to jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy wyborze tego urządzenia. Koszt instalacji uzależniony jest od kilku czynników. Poza ceną samej jednostki ważna jest również jakość izolacji termicznej obiektu i lokalizacja inwestycji. Nie bez znaczenia są także indywidualne potrzeby mieszkańców oraz klasa energetyczna budynku. Największe korzyści zarówno finansowe, jak i związane z komfortem użytkowania pomp ciepła odnotowywane są w domach pasywnych i energooszczędnych.

Czy ogrzewanie budynku pompą ciepła jest opłacalne?

Pompa ciepła to wydajne urządzenie usprawniające system grzewczy zainstalowany w budynku. W zależności od wybranego modelu pompa może służyć wyłącznie do ogrzewania domu lub pełnić dodatkową funkcję – podgrzewać wodę użytkową (CWU). Zasada działania tego urządzenia bazuje na odnawialnych źródłach ciepła, dzięki czemu jest ono określane jako w pełni ekologiczne. Pompa nie produkuje spalin ani innych szkodliwych związków chemicznych. Do prawidłowego działania nie wymaga zasilania paliwami kopalnymi. Urządzenie wystarczy podłączyć do instalacji elektrycznej.

Prawidłowo eksploatowana pompa nie zużywa dużych ilości prądu. Wynika to z faktu, że energia wykorzystywana jest nie do produkcji ciepła, a jego transportu z darmowego źródła (np. powietrza) do końcowych odbiorników (grzejników, elementów ogrzewania podłogowego) znajdujących się w poszczególnych pomieszczeniach budynku. Nie naraża to inwestora na przesadnie wysokie koszty. Eksploatacja urządzenia jest względnie tania, co szybko równoważy poniesiony na początku koszt zakupu pompy AIRKOMPAKT. W większości przypadków inwestycja zwraca się w ciągu 5-7 lat. Z całym przekonaniem można więc stwierdzić, że poprawnie zaprojektowana i właściwie zamontowana instalacja z wysokiej jakości pompą ciepła to wyraz dbałości o domowe finanse.

Koszt ogrzewania budynku pompą typu powietrze-woda

Na rynku znajduje się wiele modeli pomp ciepła. Najczęstszym sposobem ich podziału jest typ dolnego źródła energii. Według tego kryterium wyróżniamy urządzenia pobierające ją z gruntu, wody i powietrza. W Polsce najpopularniejsze są modele powietrzne typu powietrze-powietrze i powietrze-woda. Cena pompy tego rodzaju uzależniona jest od modelu urządzenia, jego funkcji oraz producenta. Zazwyczaj wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy zł. Średnia cena pompy ciepła wraz z instalacją i modernizacją kotłowni dla domu o powierzchni 150 m² to około 35-40 tysięcy zł. Sposobem na jej obniżenie jest skorzystanie z rządowego programu Czyste Powietrze. Dotacja dla podwyższonego poziomu dofinansowania może wynieść nawet do 100% kosztów inwestycji. Roczny koszt ogrzewania budynku wynosi średnio 1200-1500 zł. To dwa razy mniej od ogrzewania gazowego i prawie cztery razy mniej od elektrycznego.